NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Zaujíma vás, kde končí separovaný textil či hračky vhodené do kontajnerov s nápisom Nadácia ECO textil?
Množstvo vytriedených odevov putuje do najzaostalejších krajín Afriky či Ázie. Na niektoré kusy odevov, ktoré ste vyhodili, však môžete znovu natrafiť.
Po vyčistení končia v second handoch, ale najmä v zahraničných. Poľská spoločnosť Wtórpol, ktorá nadáciu založila, prostredníctvom ich predaja získava financie na svoju činnosť.
Okrem šatstva veľa plyšových hračiek
Nové Mesto nad Váhom, Trenčín i Dubnica nad Váhom patria k ukážkových mestám v triedení textilného odpadu a hračiek.
„Separácia v týchto mestách patrí k najlepším. V iných mestách nám do kontajnerov nasypali aj komunálny odpad. Tu nachádzame zabalené šatstvo, hračky a obuv. Žiaľ, až osemdesiat percent vecí je vo veľmi zlom stave. Buď idú priamo do odpadu, prerábajú sa na čistiace handry, alebo idú do tretích krajín – do Ázie a do Afriky,“ povedal Peter Kucharčík, ktorý prevádzkuje spoločnosť Wtórpol v Trenčianskom kraji.

Kontakty s africkými a ázijskými krajinami buduje spoločnosť založená v roku 1992 už vyše dvadsať rokov. Obyvatelia zaostalých krajín chodia v odevoch, ktoré pred nimi nosili Slováci.
„Najviac nachádzame v kontajneroch veci, ktoré si obliekali alebo používali deti. Hračky idú do detských domovov. Väčšina je plyšákov, ale ľudia prinášajú aj plastové hračky. V kontajneroch sme našli aj lego, puzzle i karty,“ pokračoval Kucharčík.
Vyhodené erotické pomôcky
Nadácia ECO textil funguje na Slovensku od roku 2012, jej zakladateľom je Poliak Leszek Wojteczek.
„Kontajnery sú takmer vo všetkých okresných a krajských mestách na Slovensku okrem Prešova a Košíc. Vyberáme ich raz za tri týždne. V tomto intervale sa naplnia do polovice až do troch štvrtín objemu. Plné za dvadsať dní nebývajú nikdy,“ povedal prevádzkovateľ.
Nálezy niekedy prekvapia aj zamestnancov, ktorí obsah kontajnerov odvážajú v nákladných autách do výrobných hál na spracovanie. Tu ich delia na vyše sto sortimentných druhov a následne ich distribuujú pre cieľové skupiny obyvateľstva.
„Našli sme už v kontajneroch aj vibrátor a iné hračky pre dospelých. Predovšetkým erotické pomôcky pre ženy,“ zasmial sa Kucharčík. Napriek tomu, že ľudia odhadzujú najmä staré a nemoderné oblečenie, nájdu sa v kontajneroch aj odevy zo súčasnej módy.

„Sú tam niektoré veci vo výbornom stave, pokojne by som si ich na seba obliekol. Ale zamestnanci majú prísny zákaz šatstvo využívať pre svoje účely,“ vysvetlil Kucharčík.
Spracujú milióny ton textilného odpadu
Prevažná časť separovaného textilného odpadu, hračiek a obuvi ide na charitu.
„Veľa vecí poskytujeme pre katolícku charitu, ďalšie putujú do detských domovov. Oblečenie okrem Ázie a Afriky smeruje aj do európskych krajín, najmä do Poľska,“ pokračoval Kucharčík.

Nadácia na svoju činnosť zarába predajom niektorých vecí v second handoch, šatstvo končí v „sekáčoch“ i v niektorých krajinách bývalej Juhoslávie.
Platiť treba nákup áut, pohonné hmoty i veľké množstvo zamestnancov, ktorí sa o odpad starajú. Spoločnosť rozmiestnila na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a v Českej republike 54-tisíc kontajnerov.
Vďaka separácii odpadu, ktoré vo výrobných halách triedi vyše tisíc zamestnancov, tak na smetiskách neskončia ročne tisíce ton použitých textílií. Za jednu zmenu sú vďaka inováciám vo výrobe schopní spracovať 220 000 kilogramov odpadu, mesačná kapacita je odhadnutá na 14 miliónov kilogramov.
Spoločnosť patrí k najväčším na svete, zamestnáva aj stovky hendikepovaných pracovníkov.
Dôchodcovia pomáhajú ľuďom v núdzi
V Novom Meste nad Váhom Nadácia ECO textil po podpise zmluvy s Technickými službami mesta nainštalovala 25 kontajnerov.
O ich vyprázdňovanie sa nielen v meste na Váhu, ale v celom Trenčianskom kraji stará štvorica mužov.
Od augusta 2012 ich využívajú aj Novomešťania všetkých generácií.
„Šatstvo vyhadzujeme do kontajnerov trikrát do roka. Aj teraz žena objavila v skrini starý kožuch.
Videl som chlapov z firmy, tak som im ho išiel rýchlo dať, aby ho zobrali,“ povedal 78-ročný Novomešťan Jozef Nikodém. Do kontajnerov nosí aj pánske obleky, ktoré sú mu malé.
„Má to v skrini zavadzať, tak nech to radšej niekto v núdzi ešte ponosí. Nám sa zase uvoľní priestor. A ani manželke už ten starší kožuch nebude chýbať. Nebolo jej za ním ľúto, je pre ňu malý. Veď má doma ešte jeden,“ zasmial sa.
