NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Približne desaťtisíc známych i neznámych krížovkárskych výrazov zozbierala vo svojej publikácii Slovník krížovkára A – Z Novomešťanka Emília Bušová.
Výrazy si začala zapisovať v novembri 2009 a o šesť rokov neskôr rozsiahlu publikáciu priniesla do tlačiarne.
Po vyše dvadsiatich rokoch je na slovenskom knižnom trhu 140-stranová publikácia, po ktorej siahnu všetci nadšenci lúštenia tajničiek.
Emília Bušová tak nadviazala na populárne knižky Abeceda krížovkára Jána Beličku, či trojdielnu Encyklopédiu krížovkára Petra Krajčíra. Vyplnila tak dlhoročnú odmlku vo vydávaní krížovkárskych slovníkov na Slovensku.
Tisíce výrazov zo všetkých odvetví
Nielen najčastejšie krížovkárske výrazy pestrofarebný papagáj ARA, starorímsky boh lásky AMOR či nemocničné oddelenie ÁRO nájdete v slovníku Emílie Bušovej. Do svojej knižky zozbierala tisíce výrazov z histórie, zemepisu, mytológie, zoológie, cudzích slov, hudby, astronómie, vedy, zdravotníctva a mnohých ďalších oblastí. Tie majú pomôcť krížovkárom pri lúštení tajničiek.
„Krížovky som začala lúštiť už v detstve. Už ako ôsmačka na základnej škole som riešila tajničky v časopisoch i v novinách. Posielala som všetko, čo som vylúštila, aj do súťaží, ale nikdy som nič nevyhrala,“ usmiala sa. Napriek tomu na krížovky nezanevrela a vrhla sa do zbierania častých krížovkárskych výrazov.
„Neznáme slová z krížoviek som si začala zapisovať podľa abecedy. Najskôr na papier, potom do počítača. Inšpirovala ma kamarátka a rozhodla som sa zozbierané výrazy vydať aj knižne,“ pokračovala krížovkárka.
Pribudli nové krížovkárske výrazy
Za dvadsať rokov od vyjdenia posledných kníh s podobnou tematikou pribudlo do krížovkárskeho sveta množstvo nových výrazov.
„Pribudli napríklad slová s počítačovou terminológiou, ktoré pred dvadsiatimi rokmi ani neexistovali. Do slovníka som zaradila aj viaceré nové nárečové slová, ktoré v predchádzajúcich krížovkárskych abecedách ešte zaradené neboli.
Medzi novými výrazmi nechýba ani meno prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu, ktorý do vesmíru letel v roku 1999 a v predchádzajúcich slovníkoch zaradený tiež nemohol byť,“ potvrdila Bušová.
V počítači zoradila krížovkárske výrazy podľa abecedy. Zvolený systém radenia výrazov sa zdal autorke najjednoduchší a najprehľadnejší. Nechýbajú medzi nimi ani názvy platidiel z celého sveta, planéty i planétky či dĺžkové jednotky z exotických krajín.
„Krížovkársky slovník by som odporučila všetkým generáciám. Aj mladým začínajúcim krížovkárom, ale aj seniorom, ktorí sa lúšteniu tajničiek pravdepodobne venujú najviac. Dúfam, že im zozbierané krížovkárske výrazy pomôžu,“ pokračovala Bušová.
Zbiera krížovkárske výrazy i príslovia
Emília Bušová najradšej lúšti krížovky, v ktorých tajničkách vychádzajú životné ponaučenia alebo pranostiky. Pri lúštení tajničiek už používa aj svoju vlastnú knihu.
„Krížovky prinášajú ľuďom obrovské rozšírenie slovnej zásoby i nové vedomosti. Do slovníka som preto zaraďovala aj cudzie výrazy, ktoré nie sú lúštiteľom známe a pomôžu pri konečnom vyplnení všetkých štvorčekov písmenkami,“ usmiala sa Emília Bušová, ktorá krížovky vylúšti za niekoľko minút.
Autorka novej publikácie v zbieraní nových nezaradených výrazov pokračuje aj po vyjdení knižky. V prípadnom druhom vydaní publikácie do nej pribudnú ďalšie pojmy. Emília Bušová má vo svojich predstavách aj vydanie knižky s iným obsahom.
Od mladosti zbiera aj národné príslovia z celého sveta a zozbierala ich vyše dvoch tisíc. Nechýbajú medzi nimi poučné výroky z Európy, ale aj pre nás exotických krajín Vietnam, Libanon, Nepál, Irán, Uzbekistan, Kambodža, či Japonsko a mnohých iných.
„Z Európy som zatiaľ zozbierala 1308 prísloví. Z ostatných svetadielov je ich 821. Zapisujem si ich podľa krajín a dúfam, že aj z prísloví raz zostavím ďalšiu knižku, ktorá poteší záujemcov o múdrosti z celého sveta,“ dodala Novomešťanka Emília Bušová.