TRENČÍN. Kláštor so školou postavili Jezuiti a školu otvorili v roku 1649.
Podľa súčasného riaditeľa školy pátra Stanislava Bujdáka školu viedli Jezuiti viac ako 120 rokov. "V roku 1773 bola rehoľa Jezuitov pápežom Klimentom XIV. zrušená, a keďže Trenčín zostal v podstate bez školy, Mária Terézia odovzdala gymnázium v roku 1776 Piaristom a založila fundáciu, ktorou gymnázium dotovala. S minimálnymi zmenami potom gymnázium fungovalo až do roku 1918," priblížil riaditeľ.
Vznikom Československej republiky bola podľa neho činnosť gymnázia na 20 rokov prerušená, školu zoštátnili a premenovali na Československé štátne vyššie reálne gymnázium Ľudovíta Štúra. "Kontinuita nastala až príchodom pátra Jozefa Braneckého, ktorý opäť otvoril gymnázium v roku 1938. Obnovené gymnázium trvalo len sedem rokov, do roku 1945, kedy bolo opäť zrušené.
Obnova nastala až po roku 1989, keď sem prišli Piaristi, ktorí dovtedy pôsobili tajne. V roku 1990 sa otvorili dve čisto chlapčenské triedy. Boli tu chlapci z celého Slovenska, pretože Piaristické Gymnázium J. Braneckého bolo jedným z prvých cirkevných gymnázií na Slovensku," doplnil Bujdák s tým, že neskôr pribúdali aj ročníky s dievčatami.
Dnes fungujú na gymnáziu dve formy štúdia - osemročné štúdium s jednou triedou v každom ročníku a štvorročné štúdium, v každom ročníku sú dve triedy. Celkovo má Gymnázium Jozefa Braneckého 16 tried, v ktorých študuje 475 žiakov.
