TRENČÍN. Obyvatelia mesta a turisti sa budú musieť pripraviť na výraznú farebnú zmenu v centre mesta. Piaristický kostol už tento rok stratí svoju dominujúcu okrovú farbu, ktorú pravdepodobne nahradí lomená biela.
Problémom je omietka
Podľa Márie Vdovičíkovej z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne najväčší problém kostola spočíva v omietke nasávajúcej vlhkosť. „Obnova pozostáva z odstránenia v minulosti na kostol nahodených cementových omietok. Omietky sú nevhodné na takýto typ historickej pamiatkovej stavby a zhoršujú jej stavebno-technický stav,“ vysvetlila.
Prvou etapou bude náročné odstraňovanie omietok, následne nanesú pre kostol vhodnejšie vrstvy omietky, niektoré časti čaká reštaurovanie. „Výtvarne hodnotné časti budú reštaurované. Ide o architektonické prvky a hlavný vstupný portál,“ dodala Vdovičíková.
Minuloročné odborné výskumy pamiatkarom odhalili aj prekvapenie dlhodobo zahalené rúškom tajomstva. „Pretrvával názor, že sochy sv. Petra a Pavla po stranách vstupného portálu sú kamenné, výskum preukázal, že sú v skutočnosti drevené,“ prekvapila informáciou. Keďže ide o drevené sochy, budú si vyžadovať samostatný reštaurátorský prístup.
Z okrovej na lomenú bielu
Piaristický kostol je jedným z najvýznamnejších barokových sakrálnych pamiatok na Slovensku, rezonujúci v mysliach ľudí so svojou príznačnou okrovou farbou. Tá však nie je pôvodná.
„Súčasná farebná podoba je výsledkom úprav kostola z prelomu 19. a 20. storočia,“ načrtla Vdovičíková. Podľa jej slov výskum preukázal veľkú farebnú zmenu oproti podobe kostola zo 17. storočia, ku ktorému sa chcú vrátiť. „Základné plochy budú buď biele, alebo budú mať lomený odtieň bielej. Tmavší akcent dostanú architektonické články,“ priblížila plány obnovy. Tá bude prebiehať približne do konca jesene, pokiaľ to teploty dovolia.
Reštaurátorské práce však budú pokračovať aj budúci rok, chod kostola a cirkevné obrady ňou nebudú narušené.
Kvalitní reštaurátori
Reštaurátorskú časť obnovy fasády majú na starosti dvaja odborníci, ktorým vypomáhajú aj pomocníci. Reštaurátor Juraj Krajčo má k piaristickému kostolu vybudovaný osobitný vzťah, keďže sa v minulosti spolupodieľal i na zreštaurovaní interiéru kostola, ktoré nezostalo nepovšimnuté.
Niekoľkoročná obnova sakrálneho interiéru kostola sa začala už v 90. rokoch 20. storočia, pričom v roku 2013 získala prvé miesto v kategórií obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky. Súťaž organizovalo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Po interiéri prichádza na rad exteriér, s ktorým bude podľa Krajča veľa práce.
„Ide o to, že pri minulých opravách a prerábkach použili nevhodné materiály – hlavne cement, ktorý bráni priedušnosti a spôsobuje zavlhnutie a praskanie,“ vysvetlil reštaurátor. Podľa neho je momentálne najdôležitejšie odstrániť všetky cementové nátery a omietky a nahradiť ich pre budovu vhodnejšími minerálnymi materiálmi. Opravu Piaristického kostola zaplatí samotná Rehoľa piaristov na Slovensku, výška nákladov nie je známa.

Podľa správcu kostol novú fasádu potrebuje
Slová reštaurátora a pamiatkarov potvrdil aj správca piaristického kostola páter Peter Franek.
„V spodnej časti kostola sa preukázalo, že omietka, ako i kameň pod ňou začínajú deštruovať a opadávať. Vyzerá to síce pevne, ale cement nasáva vodu a pod ním deštrukcia pieskovca pokračovala,“ povedal.
Podľa správcu kostola je odstránenie cementovej omietky radikálnym, ale žiaducim riešením, ktoré kostol potrebuje.
