TRENČÍN. Historik Pavel Dvořák v Trenčíne pokrstil dve zo svojich kníh. Nového vydania sa dočkala kniha pôvodne z 80. rokov 20. storočia – Lovci mamutov a tí druhí. Na knihe Maľované dejiny Bratislavy spolupracoval aj s deťmi.
Pán Dvořák, Trenčín navštevujete aspoň raz do roka, krstíte tu i svoje knihy. Môžete popísať svoj vzťah k mestu Matúša Čáka?
– V Trenčíne som býval, keďže sme počas vojny boli evakuovaní z Bratislavy. V tom čase slovenská vláda odporúčala matkám s deťmi, aby z mesta odišli, čo sme i spravili, bývali sme i v Budmericiach, kde vlastne žijem dodnes. V Trenčíne som zažil i prechod frontu, toto obdobie patrí k vzrušujúcim kapitolám môjho života. Nemožno nespomenúť, že som sa do Trenčína vrátil ako vojak základnej služby. Trenčín si ma získal a vždy, keď som sa sem vracal, dozvedal som sa nové veci. Toto mesto je pre mňa kus môjho života a Trenčania ma majú asi radi, keďže niekedy ma do svojho mesta pozývajú i dvakrát ročne.
Po 33 rokoch ste slávnostne pokrstili svoju knihu Lovci mamutov a tí druhí. Ide o reedíciu, nové vydanie veľmi úspešnej knihy. Aké boli prvotné reakcie na ňu?
– Reakcie boli veľmi dobré. Tak pozitívne reakcie boli prekvapujúce. Kniha sa v tom čase veľmi rýchlo vypredala – do pol roka z nej nezostal ani jeden kus.

Vo Verejnej knižnici Michala Rešetku ste pokrstili i knihu Maľované dejiny Bratislavy. Ako kniha vznikala?
– V knihe sú krátke príbehy z histórie Bratislavy. Asi rok a pol som sa stretával s deťmi vo výtvarných ateliéroch, ktoré podanú históriu namaľovali alebo nakreslili. Do Maľovaných dejín Bratislavy sme použili niekoľko stoviek malieb detí.
Na vydanie každej knihy, ktorá má na obálke napísané Pavel Dvořák, čaká široká čitateľská základňa. Na čo sa môže tešiť najbližšie?
– Najnovšia kniha, ktorá možno vyjde už pred Vianocami, sa bude venovať tureckým vojnám, vpádom Turkov do Uhorska, zničenia Uhorského kráľovstva v čase Sultána Süleymana. Knihu som ohraničil jeho životom. V roku 1526 sem prišiel a v roku 1566 tu zomrel, teda 40 rokov viedol boj proti uhorskému kráľovi. Bol to impozantný človek, úžasný filozof a udatný bojovník.
Koľko času zaberie napísanie jednej knihy?
– Na tejto poslednej knihe som pracoval dva roky, na knihe predtým rok.
Ste autorom, ktorý postupuje históriou chronologicky. Budete tak postupovať aj v nasledujúcej knihe?
– Je to potrebné, jeho smrťou sa skončila jedna éra, došlo k uzavretiu mieru. Chcem sledovať ešte pár rokov po jeho smrti, keďže ďalší dvaja sultáni, ktorí po ňom nastúpili, ani zďaleka nedosahovali jeho úroveň. Ale tá druhá epocha, to je obdobie stavovských povstaní, ktoré sa aspoň sčasti odohrávali i na území Slovenska. To je epocha, ktorá predlžuje tureckú éru, pretože tu skončili rokom 1683 a ich porážkou pri Viedni.
