NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Svet rozprávkovej fantázie ožíva v knižných ilustráciách renomovanej výtvarníčky Maje Dusíkovej. Napriek tomu, že v roku 1982 emigrovala do Talianska, môžete si jej v celej Európe oceňované ilustrácie, ale aj lepty, akvarely i práce suchou ihlou pozrieť na výstave Ilustrácie a grafiky. Výstava v Mestskom kultúrnom stredisku potrvá do 27. mája.
Rozprávkové postavy ožili
Dievčatko Heidi, Šípková Ruženka, králi, princezné a ďalšie vysnívané rozprávkové postavy máte na dotyk. Maja Dusíková ilustruje obľúbené rozprávky svetoznámych autorov i slovenských a českých tvorcov. Nechýbajú medzi nimi diela bratov Grimmovcov, Pavla Dobšinského či Františka Hrubína.
Rozprávky Princezná na hrášku, O dvanástich mesiačikoch, Hrnček var, Heidi, Utopený mesiac, Tri holúbky a mnohé iné dostali vďaka jej skvostným ilustráciám živý obraz.
„Jej ilustrácie pre deti začali postupne uverejňovať talianske, francúzske, švajčiarske, nemecké i anglické vydavateľstvá. Od roku 1994 ilustruje exkluzívne pre jedno z najvýznamnejších vydavateľstiev v Európe NordSüd Verlag v Zürichu,“ uviedla kurátorka výstavy Ela Porubänová.
Maja Dusíková ilustrovala vyše 70 kníh. Preložené boli okrem angličtiny, nemčiny, francúzštiny, španielčiny, či portugalčiny aj do gréčtiny, japončiny, čínštiny, fínčiny, kórejčiny i jazyka ostrova Faer Øer.
„Autorke navždy učarovalo víťazstvo dobra nad zlom v rozprávkach pre najmenších. V ilustráciách zhmotnila vrúcnosť a úprimnú dušu,“ povedala Porubänová.
Vystavovala po celej planéte
Maja Dusíková vdýchla ilustráciám osobitú poéziu a tajomné čaro, ktoré v deťoch rozvíjajú detskú fantáziu a obrazotvornosť.
„Už ako päťročná kreslila na okraj písaných rozprávok do kníh. Podarilo sa jej robiť to, po čom od začiatku života túžila. Stala sa uznávanou výtvarníčkou, ktorá svoje grafiky a ilustrácie predstavila na mnohých medzinárodných výstavách,“ pokračovala Porubänová.
V grafickej tvorbe používa náročné techniky leptu, akvatinty a suchej ihly, v ilustráciách perokresbu a akvarel. Všetky vyžadujú maximálnu sústredenosť a trpezlivosť.

„V jej voľných grafikách prevládajú poetické záznamy prírody inšpirované konkrétnou krajinou i neznámymi horizontami,“ dodala kurátorka. Maja Dusíková sa pravidelne zúčastňuje na Bienále ilustrácií Bratislava, svoje diela prezentovala aj na výstavách v Bologni, Tokiu, Viedni, Washingtone, Florencii i v Nagane.
V roku 1998 získala cenu UNICEF za najkrajšiu vianočnú pohľadnicu, o deväť rokov neskôr boli jej ilustrácie v knihe Pavla Dobšinského Tri holúbky povýšené titulom Naj-krajšia kniha Slovenska.
Najviac si váži si ceny od detí
Hoci Maja Dusíková, rodáčka z Piešťan, žije už vyše tridsať rokov vo Florencii, v Novom Meste nad Váhom je ako doma. Žije tu jej syn s rodinou.
„Ilustráciám sa venujem už od ukončenia Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v roku 1973. Rozprávky som milovala už ako malé dieťa. Texty, kde neboli ilustrácie, ma vyložene vyrušovali,“ usmiala sa výtvarníčka, ktorej rodičia pochádzajú z mesta na Váhu.
Hoci má na svojom konte veľké množstvo ocenení, najviac si váži tie, ktoré dostala od detských porôt.

„Robím to pre deti. Keď sa im to páči, je to vrchol toho, čo chcem robiť,“ vyznala sa.
Inšpiráciu hľadá v konkrétnych rozprávkových textoch, ale tie jej nepostačujú. V ilustráciách vidí obrazy, do ktorých sa snaží vložiť svoje srdce.
„Vždy sa musím psychicky dostať do krajiny, odkiaľ autor a knižka pochádzajú. Keď som ilustrovala Heidi, redakcia ma pozvala do Švajčiarska na miesta, kde autorka žila. Vyšli sme až na vrch, kde mal Heidin dedko chatu. Všetko som si fotografovala, ilustrácie sú autentické,“ usmiala sa Dusíková.
Jej tvorba hladí dušu čitateľa
Autorka má v súčasnosti rozpracované ilustrácie k slovenským básničkám.
„Z jednej strany sú uspávanky a z druhej budú zobúdzanky. Táto knižka by mala vyjsť ešte v tomto roku,“ pokračovala. Jej výtvarná tvorba prekypuje ľudskosťou, láskou, nehou a dobrom, ktoré pri pohľade na ilustráciu dýchajú pozitívnym vyžarovaním.
„Hoci dnešné deti inklinujú k internetovému svetu hier, mnohé stále ocenia aj klasické rozprávky. Aj ja sa snažím o klasickú tvorbu a svoj štýl a výtvarnú výpoveď veľmi nemením. Tvorbu prispôsobujem iba prostrediu, v ktorých sa rozprávky odohrávajú,“ vysvetlila Dusíková.
Práve preto jej dušu hladkajúce ilustrácie deti po celom svete milujú. Pred vznikom ilustrácie rada navštívi dané lokality, aby sa nadýchala atmosféry, hľadá dobové paralely, autentickú krajinu, aby vytvorila verné kulisy ilustrovanému príbehu.
„Deťom tak prináša poetickú krásu vysnívaného sveta, ktorý často a márne hľadáme v skutočnom svete okolo nás,“ dodala kurátorka výstavy Ela Porubänová.