TRENČÍN. Pondelok bude pre astronómov malým sviatkom. Zo Slovenska bude možné pozorovať úkaz takzvaného prechodu Merkúru popred slnečný disk v prípade priaznivého počasia v čase od 12:12 do 20:40, Slnko zapadne o 20:14.
Pozorovať bude možné i z hvezdárne
Vedúci pracovník Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Ladislav Pastorek približuje celý proces. „Keď sa dostane Merkúr medzi Slnko a Zem (takzvaná dolná konjukcia), vtedy sú Zem, Merkúr a Slnko takmer v jednej priamke a Merkúr sa premieta na slnečný disk. Dolná konjukcia nastáva dvakrát do roka, okolo 8. mája a 10. novembra, ale nie pri každej sú tieto tri telesá na jednej priamke,“ vysvetlil. Podľa Pastoreka postavenie Slnka, Merkúra a Zeme na priamke nastáva 13- až 14-krát za storočie.
„Novembrové prechody sú asi dvakrát častejšie a interval medzi nimi je 7, 13 alebo 33 rokov, medzi májovými je to 13 alebo 33 rokov,“ dodal. Zaujímavé sú aj prechody Venuše popred Slnko. Pozorovanie prechodov z dvoch rôznych miest na Zemi sa využívalo na meranie vzdialeností planét, najmä vzdialenosti Zeme od Slnka,“ priblížil minulosť pozorovaní a meraní Pastorek. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove ponúkne verejnosti pozorovanie prechodu Merkúru v čase od 13:00 do 16:00 hodiny.
Zaujíma aj amatérskych astronómov
Ani amatérsky astronóm Jozef Mahrík nevynechá sledovanie prechodu. „Prechod voľným okom nemožno pozorovať. Kto by ho chcel vidieť, musí použiť ďalekohľad. Kvôli ochrane zraku je nutné použiť ochranný filter, ochranné sklo, prípadne astrofóliu,“ upozornil.
Ako samotný prechod vyzeral?