TRENČÍN. Trenčianska pobočka Slovenskej numizmatickej spoločnosti, ktorá pôsobí pri Slovenskej akadémii vied, napísala otvorený list. Kritizujú v ňom Trenčianske múzeum, podľa nich sa aktivity múzea sústredia výlučne na komerčno-populárne akcie a úplne sa vytratili odborné podujatia.
„Historické odborné podujatia, ktoré predtým neboli časté, teraz celkom chýbajú. Vnímame tiež redukciu odborných pracovníkov a publikačnú činnosť – teda aj odbornej úrovne Trenčianskeho múzea,“ píšu v otvorenom liste adresovanom kultúrnej a historickej verejnosti mesta Trenčín trenčianski numizmatici.
Smerom k lunaparku
Podľa predsedu trenčianskej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti Miroslava Bulka sa múzeum namiesto odbornosti vybralo inou cestou. „Ide to smerom k populárnym všeľudovým, lunaparkovým akciám ako Bozk pod čerešňou,“ povedal Bulko.
Trenčianski numizmatici sa obávajú uprednostňovania ziskovosti a tendencie zbaviť sa všetkého, čo zisk neprináša. Najviac sa obávajú o muzeálne zbierky.
„Ich jadro sa dlhodobo vytváralo dobrovoľnou činnosťou viacerých generácií trenčianskych nadšencov a je kultúrnym pokladom všetkých ľudí. Slabne pôvodná väzba múzea na Trenčín. Nedopustite, aby mesto prišlo o kus histórie, aby zodpovednosť prešla z miestnych odborníkov na globálnych manažérov,“ píšu v závere otvoreného listu.
Revízia je pre riaditeľa prvoradá
Podľa riaditeľa Trenčianskeho múzea Petra Martiniska sú akcie pre ľudí viac na očiach verejnosti z dôvodu, že zabezpečenie akcií na hrade prevzalo marketingové oddelenie Trenčianskeho múzea.
S ústupom od odborných aktivít nesúhlasí. Odborné činnosti podľa neho prebiehajú v oveľa väčšom rozsahu ako v minulosti.
„Sú ale skryté pred zrakmi verejnosti, robí sa celková revízia zbierkového fondu, ktorá bola dlhé desaťročia zanedbávaná. Všetci odborní pracovníci sú sústredení podľa jednotlivých odborov,“ argumentuje Martinisko.
Koncentráciou personálnych kapacít na revíziu zbierok múzea zdôvodňuje Martinisko menší počet aktivít pre odbornú verejnosť.
„Otázku chýbajúcich predmetov a ochranu ostatných zbierkových predmetov však považujem za závažnejšiu ako dočasné obmedzenie našej publikačnej či edičnej činnosti,“ dodal.
Viac odborných akcií až po revízii
V múzeu prednedávnom dokončili čiastkovú revíziu dejín umenia a obrazov, teraz prebieha revízia numizmatiky už viac ako štyri mesiace.
„Pre múzeum je podstatné, aby vedelo, čo sa v depozitároch nachádza. Revízie môžu prebiehať niekoľko mesiacov až rokov, potom sa vrátime naspäť k výstavnej aj odbornej činnosti vo väčšom rozsahu ako je to teraz,“ informoval Martinisko.
Rátajú straty
Podľa neho vďaka revíziám zistili, že v múzeu chýba viacero významných predmetov.
„Ide o časovo aj odborne veľmi náročnú prácu, výsledky ktorej sa dostavujú postupne. Kým nie je revízia ukončená, nechcem z čiastkových informácií vyvodzovať unáhlené závery. Ak sa však potvrdia predbežné informácie, stratené predmety sa nevyhnú ani numizmatickej zbierke,“ dodal Martinisko.

Župa problém nevidí
Trenčianske múzeum spravuje Trenčiansky samosprávny kraj. Veronika Rezákova z oddelenia komunikácie hovorí, že celkovo počet podujatí vo všetkých múzeách a galériách Trenčianskeho kraja medziročne rastie.
„Kým v roku 2014 múzeá v Trenčíne, Prievidzi a Považskej Bystrici spolu s Galériou M. A. Bazovského zorganizovali 474 kultúrnych podujatí, v roku 2015 ich počet stúpol na 592. S počtom podujatí rastie aj počet účastníkov podujatí, ktorých v roku 2014 bolo 48 162, v roku 2015 sa počet vyšplhal až na takmer 60 000,“ informovala Rezáková.
Aký počet podujatí bol určený pre odbornú verejnosť, vo svojej odpovedi nešpecifikovala.