NOVÁ BOŠÁCA. Základná škola v Novej Bošáci má deväť tried, navštevuje ju ale len 73 žiakov. Podľa slov riaditeľky Zuzany Verešovej sú školou rodinného typu.
Učitelia poznajú všetky deti po mene, priateľskú atmosféru medzi žiakmi a učiteľmi tu cítiť na každom kroku. Obec je obkolesená lúkami a lesmi, deti majú k prírode blízko.
„Z veľkej časti sú vychovávané v pozitívnom duchu voči prírode aj v rodinách, preto Deň zeme ani neberieme ako výučbu. Ide to ruka v ruke so životom, ktorý tu žijeme. Je to pre deti úplne prirodzené, skôr sa v tom len počas takýchto akcií utvrdzujeme,“ hovorí riaditeľka školy Zuzana Verešová.
Zážitkové učenie má u detí úspech
Životnému prostrediu sa v rámci projektu Zelená škola venovali počas celého uplynulého týždňa, v piatok na Deň Zeme v škole zorganizovali zábavno-náučné aktivity.
„Počas týždňa sme mali besedu s včelárom, deti videli prenosný úľ, vyrábali sme sviečky z medových plástov. Čistili sme aj obec od odpadkov,“ povedala Verešová. Pri tvorbe programu na Deň zeme škole pomohli aj učitelia zo Strednej odbornej školy lesníckej z Banskej Štiavnice, ktorí pripravili pre deti zaujímavý program – deti poznávali rôzne dreviny, kamene, vytvorili mapu, pracovali s buzolou, sledovali zver s poľovníckym ďalekohľadom. Zisťovali, ako sa žije zvieratám v lese, ako ich chráni maskovanie, ale aj to, ako sa cíti, keď musí prejsť cez cestu, po ktorej jazdia autá.
„Je to pocitové učenie, deti dostali konkrétne úlohy, nikto ich tu nenudí prednáškami. Reagujú veľmi pozitívne, napĺňa ich to a veci, čo sa tu dozvedia, si dokážu veľmi ľahko zapamätať,“ spresnila Verešová.
Na školskom dvore vybudovali pocitový chodník, ktorý vsadili do trávnika. „Sú v ňom rôzne druhy materiálu – piesok, kamene, kôra, šišky, deti si môžu naboso vyskúšať na vlastnej koži, ako dotykom „chutí“ prírodný materiál, ide o zážitkové učenie – všetko sa tak lepšie pamätá a vedomosti zostávajú dlhšie v hlavách detí,“ dodala Verešová.

Bylinky aj sirup
Pred školou pribudla aj netradičná bylinková záhradka. „Ukladali sme kamienky do tvaru špirály. Sadili sme tam rôzne bylinky – mätu, medovku, pažítku, petržlen. Budeme si z nich robiť čaj, alebo ich pani kuchárky použijú v kuchyni,“ povedala piatačka Sára Tinková.
Deti vyrábali aj púpavový sirup.
„Natrhali sme 800 hlavičiek rozkvitnutých púpav, tie sme nechali 24 hodín stáť, nakrájali sme citrón a spolu vymačkali, pridali sme kryštálový cukor. Na miernom ohni to varíme asi 1,5 hodiny, musí to zovrieť,“ opísala prípravu štvrtáčka Lucia Kabelíková. Neskôr sirup naplnili do pohárov a deti si ho zobrali domov.
„Našťastie, o púpavy u nás nie je núdza, máme tu krásnu prírodu, je ich tu v okolí veľa,“ povedala učiteľka Simona Jurenková.
Vysadili desať bukov
Odbornú stránku zabezpečil lesný pedagóg Gustáv Ružička zo Strednej odbornej školy lesníckej z Banskej Štiavnice. Spolu s deťmi vysadili desať mladých bukov.
„Správne sa stromčeky sadia tak, že vykopeme jamu – vrchnú časť pôdy dáme zvlášť na jednu stranu, zeminu zo spodnej časti jamy zas vedľa. Po vložení sadenice do jamy dáme najskôr na spodok vrchnú časť odobratej zeme, pretože tá je humózna, potrebuje sa dostať do hlbšej časti pôdy, odtiaľ bude brať sadenička živiny. Na ňu dáme pôdu zo spodnej časti jamy. Dôležité je stromček v pôde pritlačiť, aby mali jemné vlásočnicové korienky kontakt s pôdou. Na vrch ešte voľne nasypeme zeminu okolo sadenice,“ opísal postup Ružička.
Projekt Zelená škola má v Novej Bošáci tradíciu. V rámci neho škola získala minulý rok vďaka učiteľke Márii Balušíkovej ocenenie Živel roka. Minulý rok tu vyrobili solárny varič a celá škola zavádzala do praxe úspory energie, pripravili originálne environmentálne aktivity – napríklad stavbu hmyzích domov, výrobu vodného kompasu, vodnú hudbu a vodný bar.