TRENČÍN. Práce na prekládke železničnej trate z Trenčína do Chynorian sa začali. Železnice ohlásili, že chystajú úplnú výluku na trati v Trenčíne, trvať bude viac ako dva mesiace.
Ľuďom, ktorí túto trať využívajú, to mierne skomplikuje cestovanie, železnice pripravujú náhradné autobusové linky.
Prekládku chynoranskej trate si vyžiadala celková modernizácia železničnej trate v Trenčíne, najmä posun hlavnej časti trate.
„Reagujeme na zmenu nového smerového vedenia hlavnej železničnej trate, priestorového usporiadania koľajiska novej železničnej stanice, ako aj na zabezpečovacie zariadenie,“ informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Martina Pavliková.
Prekládka si vyžiada aj viac ako dvojmesačnú výluku.
„Výluka koľají by mala začať koncom augusta 2016 a potrvá do konca októbra. Predpokladáme, že vlaková doprava bude v úseku Trenčín – Trenčianska Turná zabezpečená autobusmi,“ dodala Pavliková.
Chynoranskú trať napoja na hlavnú trať na Mládežníckej ulici, oproti terajšiemu stavu bude položená vyššie o približne tri metre. Ďalej bude pokračovať v jednom telese po spoločnom moste ponad Rázusovu ulicu.
Mestu prekládka vyhovuje, plánuje novú cestu
Posun železničnej trate v Trenčíne viac ku hrádzi vyhovuje mestu. Chynoranská trať delila priestor za Štatistickým úradom a domami na Pribinovej ulici na polovicu. „Ani z jednej, ani druhej strany sa nič nedalo vybudovať. Táto prekládka nahráva našej predstave dopravného riešenia v strede mesta,“ povedal hlavný architekt Trenčína Martin Beďatš. Podľa neho tu vzniká priestor pre budúcu cestu.
„Trať bude posunutá na maximum, koľko umožňuje pilier cestného mosta pri hrádzi, ktorý je zároveň schodiskom, ktorým sa vychádza na most z hrádze. To bolo práve kolízne miesto, poza budovu Štatistického úradu, kde bolo potrebné vytvoriť priestor pre novú komunikáciu,“ hovorí Beďatš.
V dopravnom riešení mesto uvažuje s preložením štátnej cesty I/61 od Štatistického úradu, pokračovať by mala cez mestský park do priestoru medzi novou železničnou stanicou a plánovaným autobusovým Terminálom až po Železničnú ulicu.
Pribudnú aj pruhy pre autobusy
Tieto úpravy úplne zmenia dopravu od križovatky Pred Poľom až po križovatku pod starým cestným mostom.
Beďatš očakáva, že sa tým vyriešia dopravné problémy v centre mesta.
„Naším cieľom je dostať aj Štefánikovu ulicu do módu mestskej ulice, nie tranzitnej štvorprúdovky. Mestská ulica znamená dvojpruh, pozdĺžne parkovanie, široké chodníky a cyklopruh,“ povedal Beďatš s tým, že v novom dopravnom riešení uvažujú s vytvorením samostatných pruhov pre autobusy.
„Je to jediná možnosť, ako v Trenčíne zrýchliť mestskú hromadnú dopravu a tým ju aj spopularizovať, aby cestovalo viac ľudí. Momentálne sa bus pruhmi zaoberáme v priestore centra, ideálom by bola aj Rázusova ulica zo Sihote, železničná stanica od Štefánikovej a Daňový úrad,“ dodal Beďatš.
Chcú viac spojov, Bánovce už grafikon pripomienkovali
Mnohí cestujúci už dlho kritizujú nedostatok vlakových spojov na tejto trati, denne idú len trikrát – raz skoro ráno a potom dvakrát popoludní.
Cestujúci Vladimír Zvonár to považuje za hanbu.
„Prečo to teda nedajú súkromníkovi, ten sa lepšie postará, som veľmi nespokojný. Spojov je málo, musím často cestovať autobusom. Navyše, vlaky sú tak na seba časovo naviazané, že pre dôchodcov je to problém stihnúť, časté sú aj meškania,“ dodal Zvonár.
Dočasná výmena vlaku za autobus, ktorý kvôli prekládke pripravujú železnice, nepoteší ani Máriu Chovancovú. Z Trenčína do Bánoviec cestuje často. „Vlak je určite lepší, pohodlnejší najmä pre nás dôchodcov, bude to komplikácia. Ale vydržíme, svet sa nezrúti,“ povedala s úsmevom. Iné spoje bude hľadať aj stredoškolák Matúš Slovák. „Jednoduché to nebude, na autobus musím čakať asi o pol hodiny dlhšie, neskôr sa dostanem domov.“ Viac spojov na tejto trati by privítala aj Mária Janáková. „Najmä podvečer, keď chodia ľudia z rýchlika, musia ísť autobusom,“ povedala.
V Bánovciach nad Bebravou zaznamenali viacero žiadostí o zmenu grafikonu na tejto trati. „Urobili sme monitoring k železničnému spojeniu Trenčín – Chynorany a zistili sme, že intenzita spojov je síce dostatočná, ale v grafikone by potrebovali občania niektoré spoje buď vylúčiť, alebo zmeniť im časy. Toto sme pripomienkovali, rovnako aj kvalitu vlakových súprav, ktoré na tejto trati jazdia,“ uviedla prednostka mestského úradu Alexandra Gieciová.
