TRENČÍN. Mimovládna organizácia Aliancia žien – Cesta späť otvorila v Trenčíne nové akreditované poradenské centrum pre obete násilia páchaného na ženách a ich deťoch.
V Trenčianskom kraji je podobných zariadení kriticky málo, pritom v rámci Slovenska je práve v Trenčianskom kraji najviac žien, ktoré vyhľadali lekárske vyšetrenie v súvislosti s fyzickým alebo psychickým násilím.
Podľa štatistického prehľadu Národného centra zdravotníckych informácií ich bolo za uplynulý rok až 77. Je to viac ako v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom, Žilinskom, Prešovskom aj Banskobystrickom kraji dokopy.
Centier je u nás veľmi málo
Fungujú tu ale iba dve zariadenia vo forme útulkov, kde ženy, zažívajúce násilie, môžu nájsť útočisko. Založenie poradenského centra je reakciou na kritickú geografickú situáciu dostupnosti špecializovaných služieb pre ženy, ktoré zažívajú násilie v Trenčianskom kraji.
„Verím, že sa nám podarí efektívne pomôcť a poradiť čo najväčšiemu počtu klientok,“ hovorí Ivana Nováková, ktorá je osobou prvého kontaktu centra v Trenčíne.
Poradenské centrum poskytuje sociálne, psychologické, ekonomické a právne poradenstvo, a to osobne alebo aj telefonicky na krízovej linke.
Adresa je utajená
Adresa centra je utajená kvôli možným komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť. Prvý kontakt s klientkami je telefonický.
„Dohodneme si osobné stretnutie a klientku odvedieme do kancelárie. Najdôležitejšie je snažiť sa odísť od násilníka, odstrihnúť sa od násilia, až potom sa rieši psychologické poradenstvo. Ťažko sa pomáha žene, ak zotrváva v tom násilí,“ spresnila Nováková.
Násilie je celospoločenský problém
Podľa riaditeľky neziskovej organizácie Aliancia žien Kataríny Farkašovej je násilie páchané na ženách spoločenským a politickým problémom, nielen osobným a individuálnym.
Napriek tomu mnohé ženy riskujú, keď vyhľadajú pomoc.
„Štatistiky hovoria, že ženy, ktoré pomoc vyhľadajú a odídu od páchateľa, tvoria najvyššie percento žien, ktoré sú od intímnych partnerov zabité. Musíme to rešpektovať, pretože ide o bezpečie tých žien, ktoré pomoc vyhľadajú. Žena je pod silným tlakom, je dôležité, aby sa zodpovedné inštitúcie o tieto problémy zaujímali a vymieňali si informácie,“ dodala Farkašová.
Aliancia žien Slovenska funguje už 22 rokov. Je najstaršou organizáciou na Slovensku, ktorá sa venuje riešeniu problematiky týrania žien a detí. V rámci tohto projektu od januára 2016 poskytli poradenstvo viac ako 40 ženám.
Fungujú len dve centrá
Nové poradenské služby majú za cieľ poskytovať ženám a deťom traumatizovaným násilím efektívnu pomoc a podporu a za prítomnosti krízových poradkýň pomáhať zhodnotiť vlastnú situáciu a pripraviť plán na jej riešenie. V kraji sú teraz iba dve zariadenia, kam sa týrané ženy môžu uchýliť. Krízové centrum v Považskej Bystrici prevádzkuje štát, útulok v Bošanoch pri Partizánskom zase neziskovka.
Podľa európskych štandardov by malo byť poradenských centier oveľa viac, na 50-tisíc žien by malo byť jedno. V Trenčianskom kraji je približne 300-tisíc žien, takže ten počet by mal byť oveľa vyšší.
V Trenčíne sa o týrané ženy stará aj úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. „Zvyčajne šlo o násilie páchané na ženách, ktoré už majú deti. Keďže osveta sa v tejto oblasti zlepšuje a ženy vedia, kam sa majú obracať, počet žien žiadajúcich o pomoc rastie,“ povedala riaditeľka úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Zdenka Tvrdá. Obete násilia posielali do krízového centra pre týrané ženy v Považskej Bystrici. Po vzniku nového poradenského centra v Trenčíne sa podľa Tvrdej podmienky na poskytnutie efektívnej pomoci týraným ženám zlepšujú.
Rybníček: Chýbajú peniaze
Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka na konkrétnu pomoc chýbajú mestu peniaze. „Vieme akurát prispieť na cestu do zariadení v Bošanoch alebo Považskej Bystrici. Pokiaľ by sme dotiahli procesy so štátom na zisk dvoch budov – jednej v centre mesta a druhej v Hornom Orechovom, viem si predstaviť, že by mesto v spolupráci s tretím sektorom tieto budovy ponúklo za jedno euro, tým, ktorí sa tejto problematike venujú,“ povedal Rybníček. Podľa neho je samospráva bezmocná, lebo nemá toľko peňazí, aby dokázala pomôcť sama.
„Treba to riešiť koncepčne, aby sa kompetencie aj s financiami preniesli nižšie zo štátu na samosprávu, aby sme to dokázali riešiť. Nedokážeme prakticky so štátom dotiahnuť proces prevodu majetku, pretože sa to vždy niekde zastaví, vždy sa ešte niekde musia poradiť, proste ten proces je zdĺhavý,“ dodal trenčiansky primátor.
KONTAKT
Telefonická linka pre Trenčín: 0915 137 334
Krízová celoslovenská linka: 0903 519 550