TRENČÍN. Deň Zeme nie je mladým ľahostajný. V piatok to potvrdili žiaci Základnej školy Dlhé Hony 1, ktorí sa v rámci projektu Mladí reportéri vyčistili lesopark Brezina od čiernych skládok odpadu. Po ich niekoľkohodinovej práci vzali vrecia s odpadom na Mierové námestie, kde odpad podľa jeho druhu separovali.
Tento rok bolo do projektu zapojených 25 detí vo veku od 10 do 15 rokov, ktorí pomohli dobrej veci. Jej pozitívom je okrem vzdelávacej a osvetovej funkcie aj zveľaďovanie životného prostredia, ktoré neodmysliteľne patrí k oslave Dňa Zeme.
Školáci idú dospelým príkladom
Na učiteľovi a koordinátori projektu Ľubošovi Gondárovi je vidieť jeho zanietenosť pre projekt a záujem podieľať sa s deťmi na prospešných akciách. „Toto tu je súčasťou projektu Mladí reportéri, čo je medzinárodný projekt. V rámci Slovenska je doň zapojených viacero základných s stredných škôl. Vybrali sme si čistenie lesoparku Brezina, pretože sme to robili aj minulý rok, vyzbierali sme 13 vriec, tento rok skúšame koľko vriec vyzbierame na tých istých miestach,“ povedal Gondár.
V čase zberu odpadu bola situácia s objemom smetí oproti minulému roku lepšia o jedno až dve vrecia, na čo nadväzuje koordinátor projektu Gondár. „Všimli sme si, že odpady sú vždy bližšie k obydliam, čím bližšie k mestu, tým viac odpadu tu je. Ľudia sú jednoducho leniví si svoj odpad odtiaľto odniesť,“ opísal aktuálnu situáciu. Podľa neho je nevyhnutné robiť podobnú akciu zameranú na čistenie viackrát do roka, aby deti zažili ako to v praxi vyzerá.
Brezina je problémom po každom víkende
Lesopark Brezina zažíva najkritickejšie okamihy vždy po víkende, potvrdzuje to hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová. „Tento vstup z centra mesta na Brezinu je v Trenčíne čo sa týka čistoty naozaj veľkým problémom, pretože akokoľvek sa mesto snaží aj prostredníctvom pracovníkov verejnoprospešných prác udržiavať ho v čistote, príde víkend po ktorom sa tam vyzbiera až do 15 vriec odpadu,“ povedala.
Takéto znečistenie podľa slov Ságovej nie je jednorázovou záležitosťou, opakuje sa každý týždeň. Pracovníci zberajú odpad všetkého druhu, podľa hovorkyne mesta aj nebezpečného. „Nájdu sa striekačky, asi použité ihly, plasty, papiere, plechovky, fľaše,“ vymenovala Ságová.
Separácia PET fliaš?
Enviroaktivistka Elena Pätoprstá za problém hodnotí nedoriešenú recykláciu plastových fliaš, prístup detí jej je sympatický. „Osobne musím povedať, že sa mi to veľmi páči, pretože mladí pochopili o čo tu ide, že naozaj treba možno svojich vlastných rodičov naučiť, čo to znamená separovaný odpad, čo to znamená triedenie odpadov a poukázali na to, že dodnes nemáme poriešenú recykláciu plastových fliaš, tak ako je to v zahraničí,“ povedala Pätoprstá.
Podľa nej práve tieto fľašky a plasty znečisťujú životné prostredie, a zbytočne, keďže separáciou PET fliaš by sa vec dala riešiť.
Separovať by mal každý
Počas vysýpania odpadu z vriec na podložku na Mierovom námestí oslovovali Mladí reportéri okoloidúcich s otázkami. Cykloturista Zdeněk Melichárek zo Zlína Slovákom závidí prírodu, starostlivosť o ňu však Slovákom vyčíta.
„Myslím, že máte ešte dosť veľké rezervy v starostlivosti sa o tú krásnu prírodu. Môžete mať pozlátené zákony a bohužiaľ, pokiaľ v hlave nič nie je... Išli sme okolo Váhu no a keby tadiaľ prešiel kamión, myslím že smetím by ste ho zaplnili,“ opísal svoje pocity.
Názorovo podobne bol na tom aj Trenčan Ivan Sloboda. „V byte máme štyri minikontajnery. Do separácie by sa mal podľa mňa zapojiť každý, nie je možné aby obyčajný papier ľudia zahadzovali spolu s plastami niekam medzi šupky od pomarančov,“ povedal rozhorčene. Podľa jeho názoru by malo mesto osadiť viac kontajnerov na špecifický druh odpadu a ľudí vzdelávať. „Ja napríklad dodnes neviem, ako separovať obaly z mlieka,“ priznal Sloboda.




