NEMŠOVÁ. Obyvatelia Kľúčového, čo je mestská časť Nemšovej, sa roky sťažujú na hluk a zápach, ktorý spôsobuje prevádzka drviarne plastov v areáli miestneho poľnohospodárskeho družstva. Proti prevádzke spísali dve petície, argumentujú, že je v rozpore s územným plánom mesta.
Pílenie plastov a dunenie strojov sa podľa šéfky petičného výboru Emílie Vavrušovej ozýva 16 hodín denne, často aj počas víkendov.
„Život sa nám zmenil. Z plnohodnotného bývania je nočná mora. Mávali sme tu ticho, čisto. Odkedy prišla do Kľúčového drviareň, nepoužívame svoje záhrady, terasy, deti sa nemôžu hrať vonku.“
Je to ako peklo
Jej dom je od prevádzky drviarne vzdialený približne 170 metrov. „Berieme to doslova ako peklo, stáva sa, že počujeme drvičku, aj keď nejde. Neustály hluk registruje mozog, čím sa vyvoláva stres a 16-hodinový stres každý deň, ako máme v Kľúčovom, považujeme za psychické týranie,“ dodala Vavrušová.
Podľa jej názoru prevádzka porušuje územný plán mesta. „Družstvo je definované ako poľnohospodárska zóna, priemyselná výroba tu nemá čo robiť. Žiadame mesto, aby nám vrátili kvalitu života, ktorú sme mali, a aby bol zachovaný platný územný plán mesta.“
Merania hluku, ktoré robili hygienici a iné akreditované spoločnosti, ale neukázali prekročenie povolených limitov. Vavrušová si ale myslí, že podnikateľ vopred vedel, že kontroly budú prebiehať. „V Kľúčovom máme ticho, len keď sa meria, alebo je kontrolný deň,“ dodala.

Mesto prevádzku nezakáže
Merania hluku, ktoré neprekračujú normy, sú aj hlavným argument mesta, prečo nemôže prevádzku drviarne zastaviť. „Podnikateľ normou stanovené hodnoty neprekračuje, stavebný úrad mu preto nemôže nariadiť žiadne opatrenia, ktoré by znížili hlučnosť, respektíve odstránili danú prevádzku,“ hovorí vedúca stavebného úradu v Nemšovej Soňa Prílesanová.
S námietkami, že prevádzka je v rozpore s územným plánom, nesúhlasí. „Územný plán platí pre mestskú časť Kľúčové od roku 1989, odvtedy v tejto mestskej časti neboli urobené žiadne zmeny a doplnky. Tento plán v čase, keď bol robený, nemal vydanú záväznú časť – tá dáva každému limity, čo je dovolené a čo je zakázané v danej lokalite. Prevádzka, ktorá bola predmetom zmeny účelu, nevyžadovala zmenu územného plánu. Preto možno konštatovať, že prevádzka je v súlade s územným plánom,“ uzavrela Prílesanová.
Merania limity neprekročili
Majiteľ drviarne plastov Štefan Kotlárik starší považuje sťažnosti ľudí na zvýšený hluk za čiastočne oprávnené, napriek tomu, že merania prekročenie limitov nepreukázali.
„Moja prevádzka prišla do jestvujúcich priestorov v roku 2012, predtým tu bola výroba tvarovaných krmív, ktorá bola hlučnejšia a prašnejšia. Tam sa už ale nepracovalo desať – dvanásť rokov, takže si ľudia zvykli na absolútny pokoj,“ hovorí Kotlárik.
Merania hluku podľa neho robili troma akreditovanými firmami nezávisle od seba, výsledky boli pod stanovenú normu 50 decibelov. Hodnotu mali prekročiť iba pri jednom meraní pri povoľovacom konaní, odhlučnením strojov a úpravou objektu hlučnosť znížili.
„Ďalšie merania prebehli po rozšírení výroby, keď sme nainštalovali ďalšie drviče, hodnoty boli vždy pod stanovenou normou, maximálne dosiahli 47 decibelov. Prevádzku už neplánujeme rozšíriť,“ dodal Kotlárik.
Hygiena o meraniach vopred neinformovala
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne urobil v prevádzke drviarne plastov tri kontroly.
„Vzhľadom k opakovaným sťažnostiam vykonali ďalšie dve merania iné akreditované spoločnosti. Vo všetkých prípadoch zodpovedali výsledky limitom,“ informovala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmila Bučková s tým, že v prípade troch meraní nebol podnikateľ ani raz vopred oboznámený s meraním.
„O jednom meraní vedelo vopred mesto, pretože bolo na ich žiadosť. V prípadoch, ktoré vykonával náš úrad, nie je dôvod merania spochybňovať. Navyše, naše výsledky a výsledky meraní iných spoločností boli v podstate rovnaké,“ dodala Bučková.