TRENČÍN. Desiatky dobrovoľníkov sa dnes v Trenčíne zapojili do jubilejného 20. ročníka Dňa narcisov. V rámci verejno-prospešnej zbierky študenti stredných škôl a ďalší dobrovoľníci rozdávali žlté narcisy a letáky s informáciami o zdravom životnom štýle a prevencii proti onkologickým ochoreniam.
Stredoškolák Marek Pieťka je dobrovoľníkom tejto zbierky už štvrtý rok po sebe. „Deň narcisov si už bez toho ani neviem predstaviť. Väčšinou sa zapojím cez skauting, teraz som tu zo Strednej zdravotníckej školy. Je to najdôveryhodnejšia zbierka, za 20 rokov ju už mnohí poznajú a je to často aj jediná zbierka, do ktorej prispievajú,“ povedal Pieťka.
Strategické miesto pri pošte
Podľa ďalšej dobrovoľníčky Andrey Kadlečíkovej sa ľudia do zbierky zapájajú vo veľkom. „Väčšina prispeje, ak nemajú peniaze, vždy aspoň pár centov nájdu,“ povedala.
Ako stanovisko si vybrali strategické miesto pri hlavnej pošte na Mierovom námestí.
„Dnes je dôchodok, takže chodí veľa ľudí z pošty a prispievajú s úsmevom. Začali sme ráno o pol ôsmej, asi 300 kvietkov sme rozdali za necelé tri hodiny,“ dodala Kadlečíková.

Dobrý pocit
Oslovení Trenčania mali zo zbierky dobrý pocit. „Snažím sa prispieť každý rok, minulý rok som nemala drobné, tak som aspoň poslala esemesku. Poznám pozadie tejto zbierky, takže jej dôverujem,“ povedala Katarína Červeňanová z Trenčína.
„Rakovina je zlá choroba, je dobré, že sa aspoň takto dá prispieť na liečenie a zdravotné pomôcky. Prispievam každý rok, občas prispejem aj do inej zbierky,“ povedala Zuzana Valterová.
Zbierke, ktorú organizuje Liga proti rakovine ľudia dôverujú. „Je potrebné, aby išli peniaze tam, kde ich potrebujú. Nevieme, kedy budeme potrebovať pomoc aj my. Je ale smutné, že štát nevie zabezpečiť istotu pre pacientov,“ povedal dôchodca Pavel Hyža.
Ľudia vidia výsledky
Podľa Miroslavy Džupinovej z Ligy proti rakovine je dnes situácia úplne odlišná, ako bola pred 20 rokmi, kedy Deň narcisov bol jednou z prvých zbierok na Slovensku. „Pre ľudí to bolo novinka, na ktorú si zvykali. A je príjemné konštatovať, že si zvykli. A dnes málokoho stretneme bez narcisu. Rozdiel vidíme aj v tom, že ľudia sú o zbierke viac informovaní. Za 19 rokov tejto zbierky sa stal Deň narcisom dňom podpory a spolupatričnosti. Ľudia vidia, čo sa za peniaze dokázalo vybudovať, aké projekty sú možné vďaka ich príspevku. Počas našej dlhoročnej práce sme si získali dôveru a potvrdili dôležitosť a zmysel toho, čo robíme,“ informovala Džupinová.

Za devätnásť rokov sa aj vďaka Dňu narcisov vybudovali tri centrá pomoci, sedem bytových jednotiek pre rodiny s hospitalizovaným dieťaťom, zakúpili sa zložité zdravotnícke prístroje či pomôcky nevyhnutné na zabezpečenie primárnej zdravotnej starostlivosti. Niekoľko tisíc pacientov mohlo využiť bezplatné týždňové relaxačné pobyty, či psychologickú pomoc. Tieto peniaze tiež slúžia na financovanie detských onko táborov, alebo prispeli na rozbeh mobilného hospicu.
Časť príspevkov putuje na preventívny predmet Onkologická výchova, či edukačno – informačné brožúry, ktoré vypĺňajú prázdne miesto v informovanosti o onkologickom ochorení. Sú častokrát jediným kompletným zdrojom informácii nielen pre pacientov krátko po diagnostikovaní rakoviny, ale aj pre ich rodiny a blízkych.