TRENČÍN. V centre Trenčína na Partizánskej ulici pramení kvalitná voda. Prameň bol dlhé roky zanedbaný, o jeho existencii vedeli len domáci obyvatelia. Napriek tomu sem dnes na vodu chodí množstvo ľudí.
„Ľudia si vodu pochvaľujú, chodí sem veľmi veľa ľudí, niektorí aj s kárami, vodu berú aj do reštaurácií. Voda je tu kvalitná,“ povedal dôchodca Štefan Filip.
Mária Kratochvílová si vodu z tohto prameňa berie už dlhé roky. „Pijem ju, varím si z nej čaj, je výborná,“ povedala.
Zdroj nemá ochranu
Nedávno aktivisti upravili a vyčistili okolie studničky a koncom marca nechali už druhýkrát spraviť rozbor vody.
„Keď sme prameň objavili, bol trošku zanedbaný, vyčistili sme ho a spravili sme tam také jednoduché zariadenie aby sa voda dala lepšie naberať,“ povedal aktivista Anton Beták s tým, že neskôr sa pripojilo aj mesto, ktoré upravilo okolie.
„Tento zdroj nemá ochranu, videli sme, koľko ľudí tam chodí a berie si z prameňa vodu. Trápilo nás to, že nikto nevie, akej je kvality a či je vôbec pitná.
Výsledky prekvapili, voda je úplne v poriadku, všetky ukazovatele sú v norme,“ povedal aktivista Anton Beták.
Rozbory potvrdili kvalitu
Podrobný rozbor nechali prvý- krát spraviť už pred troma rokmi.
„Vtedy sme zistili, čo za poklad sa nám tu skrýva. V centre mesta, v zastavanej lokalite, máme fantastickú vodu.
Pracovníčky v laboratóriu povedali, že voda má extrémnu kvalitu, takmer ako kojenecká voda,“ povedal Beták s tým, že je záhadou, prečo v centre mesta tečie takýto kvalitný prameň.
„Pamätníci hovoria, že prameň tečie štyridsať – päťdesiat rokov. Nevieme, kde sa takýto výdatný zdroj v meste berie. Povodie, odkiaľ tečie, nie je zas až tak veľké, aby dokázalo produkovať takéto množstvo vody,“ povedal Beták. Na území Trenčína je niekoľko prameňov kyselky.
„Bolo by fajn, ak by sme v spolupráci s mestom dávali robiť rozbory aj na ostatných prameňoch, ktoré sú teraz dosť zanedbané, trochu viac sa o vodu starali,“ dodal Beták.

Hygienici prameň nekontrolujú
Z množstva minerálnych prameňov v Trenčianskom kraji kontrolujú hygienici pravidelne len štyri.
Ten na Partizánskej medzi ne nepatrí. Rozbor, ktorý dali spraviť trenčianski aktivisti, urobilo bezplatne súkromné laboratórium Certipo.
„Nemáme k dispozícií informácie o kvalite vody, ide o nezabezpečené zdroje a pitie vody z týchto prameňov je spojené s rizikom ohrozenia zdravia. Každé laboratórium sa vie zaručiť iba za aktuálny rozbor, v tom okamihu, keď bola voda odobratá, bola dobrá. Je mnoho vonkajších faktorov, ktoré môžu vodu znehodnotiť,“ povedala riaditeľka trenčianskeho regionálneho úradu verejného zdravotníctva Ľudmila Bučková.
Svetový deň vody
V rámci Trenčianskeho regiónu robia laboratórne analýzy len na kyselkách v Kubrej, Trenčianskych Miticiach, Chocholnej-Velčiciach pod cestou a v Kostolnej – Záriečí – horný prameň. Ostatné lokálne pramene regionálny úrad verejného zdravotníctva nesleduje.
Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý bol koncom marca, robili trenčianski hygienici bezplatné rozbory vody. Záujem bol vysoký, vyšetrili 526 vzoriek vody, najmä zo studní. Výsledky boli podľa riaditeľky dobré, nevyhovelo len 26 vzoriek.
„Obsah dusičnanov v nich bol vyšší ako 50 miligramov na liter, čo je nevhodná voda pre konzumáciu. Dusičnany sa dostávajú do vody cez poškodené rúry, potrubia, žumpy a septiky.
Zvýšený obsah dusičnanov spôsobujú tiež neodkanalizované chovy domácich zvierat v blízkostí studní a hnojivá v poľnohospodárstve.
