TRENČÍN. Po plánovanom odstránení kovovej zábrany spod hradu pred tohtoročnou letnou sezónou Trenčiansky samosprávny kraj a Trenčianske múzeum informujú o ďalšej pozitívnej zmene.
Pôjde o odstránenie presklenej budovy v blízkosti Studne lásky. Na jej mieste postavia murovanú budovu podľa vzoru skíc a obrazov z minulosti, má sa tak stať v roku 2017.
Presklená budova je dlhodobo tŕňom v oku väčšiny návštevníkov hradu. Kamenno-oceľovo-sklenený objekt nenavodzuje ten správny pocit a atmosféru historického miesta.
Podľa turistov tam budova nepatrí. Návštevník Ján Rochník (39) spolu s rodinou vystúpil k hradu, prvý pohľad ho veľmi nenadchol. „Sme tu prvýkrát, som prekvapený že tu niečo takéto je. Táto sklená budova vyzerá dosť opustená, mohli sem dať aspoň automat na kávu alebo bufet,“ navrhol Rochník. Janka Pišková (44) absolvovala tiež svoju prvú prehliadku hradu.
„Hrad je nádherný, môžu vám ho závidieť. Ale tá železná klietka na cestičke a táto budova zo skla sa tu vôbec nehodia,“ povedala návštevníčka. Jej manžel Dušan (45) súhlasí. „Vyzerá to ako skleník, len v ňom nie je zelenina. Pripomína mi také sklenené hrôzy zo socializmu, opísal pocity turista.
Cez leto horia, cez zimu mrznú
Podľa riaditeľa Trenčianskeho múzea Petra Martiniska je presklená budova v zlom technickom stave, pričom neslúži svojmu pôvodnému účelu reštaurácie alebo bufetu pre návštevníkov. Budova bola postavená v 60. rokov 20. storočia a je veľmi energeticky náročná. „V lete je v nej príliš teplo, aj 50 ° C, v zime zase mrzne, je to neekonomická budova,“ opisuje jej stav riaditeľ múzea. S jeho slovami súhlasí aj Emília Chudadová, pokladníčka na Trenčianskom hrade. „Je to nepodarená budova. V zime je tam strašne zima, v lete zas horúco na nevydržanie. Kolegovia si tam užili svoje,“ opisuje. Zmena sa však má dostaviť už budúci rok. „Pripravujeme projektovú dokumentáciu, ak všetko pôjde dobre, tak práce by sa začali už na jeseň tohto roka,“ opisuje blízku budúcnosť Martinisko.
Pôvodný vzhľad
Budova dostane nový vzhľad, odstránia jej terajší koncept a prinavrátia vzhľad z minulosti. „Skleník zbúrame a postavíme murovanú budovu v podobe, aká tam bola kedysi. V podzemných priestoroch vzniknú dielne a sklady. Na prízemí, na úrovni terénu, postavia nové toalety pre návštevníkov, ktoré budú prístupné imobilným aj se-niorom,“ opisuje stavebné plány Martinisko.
Dobrou správou pre turistov je aj plánované návštevnícke centrum so suvenírmi, občerstvením a presunutým predajom lístkov. Budova získa voči súčasnosti jedno podlažie. „Na hornom podlaží budú administratívne priestory, kde bude správca hradu a sprievodcovia,“ vysvetľuje.
Vzhľad budovy zmenia podľa jej dobových pôvodných vyobrazení. Podľa slov Martiniska múzeum objavilo niekoľko skíc, obrazov a rytín budovy, ktoré im pomôžu dostať sa k vzhľadu čo najviac pôvodnému. S ukončením prác dúfajú v prvej polovici budúceho roka.


