NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Kúsok Slovenska a dokonca aj kúsok bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov – Československa – stretol 4200 kilometrov od svojho bydliska televízny kameraman Radovan Eľko.
Pri sedemdňovej návšteve arabského Dubaja sa na neho zo stien jednej zo zmenární v starej časti mesta pozerali dávno neplatné slovenské i československé bankovky v spoločnosti stoviek starých i nových platidiel zo všetkých končín sveta.
Slovenská päťdesiatkoruna visela tesne vedľa irackej stodinárovky s portrétom popraveného diktátora Saddáma Husajna. Medzi stovkami vystavených bankoviek z celého sveta obyvateľ Dolného Srnia naše bývalé bankovky okamžite zaregistroval.
Naše bývalé bankovky mu udreli do očí
„Bol to výborný pocit. Ďaleko od domova a zrazu vidíte niečo také veľmi blízke. Bývalá slovenská päťdesiatkorunáčka a portrétmi Cyrila a Metoda a československá stokoruna z roku 1961, na ktorej je zvárač s poľnohospodárkou držiacou klasy obilia, mi okamžite udreli do očí. Bankovka z ČSSR bola dokonca okolkovaná slovenským znakom a teraz vystavená až v Spojených arabských emirátoch,“ povedal Radovan Eľko, ktorý naše bankovky objavil na okraji Dubaja v jeho najstaršej časti.
„V tejto časti mesta bolo výrazne cítiť väčšiu chudobu ako v novej časti Dubaja. Zašiel som si sem zmeniť peniaze spolu s priateľkou a ďalšími turistami a čakalo ma tu takéto milé prekvapenie. Hneď som si túto výstavu odfotil,“ usmial sa Rado.

Zmenáreň na miestnej tržnici mala steny pokryté bankovkami z celej planéty a vystavené kúsky obdivovali všetci jej návštevníci.
Všetky peniaze boli pokryté ochrannou fóliou a návštevníci zmenárne mali pocit, že sú v múzeu platidiel.
Saddám Husajn v blízkosti Cyrila a Metoda
Z množstva vystavených exponátov bankoviek z každého kúta sveta by mal obrovskú radosť nejeden zberateľ mincí a bankoviek.
Okrem Slovenska a Československa nechýbali na arabských stenách v ďalekom Dubaji ani platidlá z exotických krajín – Bolívie, Ghany, Brazílie, Indie, Trinidadu a Tobaga, Sierra Leone a mnohých iných štátov. Nechýbali ani dináre dnes už rozpadnutej Juhoslávie či ruské ruble, talianske líry, bulharské levy i dináre z Macedónska.
„Boli tam vystavené stovky bankoviek, staré i nové. Najviac bankoviek pochádzalo z Iraku a takmer na každej z nich bol zobrazený popravený diktátor a bývalý iracký prezident Saddám Husajn,“ podotkol Eľko.
Práve bankovky s podobizňou neslávne presláveného tyrana Saddáma Husajna spolu so stolevovou bulharskou bankovkou s podobizňou slávneho maliara Zacharija Zografa robili nechtiac blízku spoločnosť slovenskej päťdesiatkorunáčke s vierozvestcami Cyrilom a Metodom. Československej stokorune robili najbližších partnerov bankovky z Ghany, Macedónska, Brazílie i Ruska.