TRENČÍN. Čítať nie očami, ale sluchom využíva čoraz viac ľudí z Trenčína a okolia. Niektorí z nich sa stretli na pôde knižnice, aby sa porozprávali o novinkách v oblasti zvukových kníh.
Prezentáciu zorganizovali v spolupráci s krajským strediskom Únie nevidiacich a slabozrakých.
Zbožňuje Dominika Dána
Život bez kníh si nevie predstaviť ani Oľga Reháková (75), ktorá pred niekoľkými rokmi oslepla na jedno oko, neskôr prestalo poslúchať i to druhé.
„Neviem si predstaviť, že by som tie knihy nepočúvala. Chodím sem často, raz za dva až tri týždne,“ povedala.
Pani Oľga čítala celý život a príbehov, ktoré sú zašifrované vo vetách, odstavcoch a kapitolách sa nehodlá nikdy vzdať, zaujíma ju takmer všetko.
„Zbožňujem Dominika Dána, niektoré tituly som od neho počula aj dvakrát,“ dodala. Okrem slovenského autora v minulosti čítala a počúvala veľa vecí z oblasti egyptológie, detektívok a cestopisov, potrebuje mať prehľad vo všetkom. Viac ako knihy jej však niekedy chýba kontakt a konverzácia s ľuďmi. „Keď nevidím, radšej už ani nikam nejdem, nechcem nikoho otravovať,“ dodala.
Stretávajú sa v knižnici
Práve stretnutia ľudí slabozrakých a nevidiacich v priestoroch knižnice môžu byť priestorom, kde sa dobre cítia, odpočinú si a porozprávajú sa aj o audioknihách.
Podľa riaditeľky Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne Gabriely Krokvičovej je záujem o ne čoraz väčší.
„Snažíme sa fond audiokníh dopĺňať o novinky, prípadne sa nechávame inšpirovať našimi čitateľmi, ich požiadavky sa snažíme splniť,“ povedala. A ako to vyzerá v praxi? „Väčšinou čitatelia prídu, vyžiadajú si daný titul a odídu s audio-knihou. V minulosti to bolo s MC kazetami, teraz s CD,“ dodala. V súčasnosti má knižnica približne 30 čitateľov-poslucháčov a záujem rastie.
Verejná knižnica tak ako väčšina knižníc spolupracuje aj so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.
Zvukové knihy sú dostupnejšie
V minulosti bolo náročnejšie dostať sa k audioknihám kvôli iba niekoľkým zariadeniam, ktoré ich dokázali prehrať. Dnes je podľa riaditeľa Slovenskej knižnice pre nevidiacich Františka Hasaja situácia oveľa lepšia. „Knihy fungujú vo väčšom množstve koncových zariadení, fungujú aj v mobilných telefónoch,“ ozrejmil.
Požičiavanie zvukových kníh je dostupné okrem nevidiacich a slabozrakých aj inak hendikepovaným, pokiaľ preukážu potvrdenie od lekára.
Knihy sú načítavané profesionálmi
Podľa Dušany Blaškovej z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska počet kvalitných audiokníh narastá.
„Ja si myslím, že sa to veľmi zlepšilo, načítavajú sa nové, kvalitné knihy,“ povedala.
Knihy väčšinou nahrávajú profesionáli, ktorí majú skúsenosti a ich hlas znie poslucháčovi príjemne.
„Audioknihy sú načítavané profesionálnymi spíkrami, ktorí k tomu majú vzťah, ktorí vedia, ako to majú robiť, majú príjemné hlasy a majú s tým už dlhoročné skúsenosti,“ ozrejmila Blašková.