TRENČÍN. Mesto začalo s čistením verejných priestranstiev po zime v polovici marca. Na upratovanie využíva aj 70 aktivačných pracovníkov.
„Pomáhajú s čistením kruhových objazdov, chodníkov. Sme radi, ak nás občania upozorňujú na niektoré znečistené priestranstvá, reagujeme na to hneď. Blíži sa jarné upratovanie, vždy je na to vynikajúca reakcia, Trenčania sú veľmi ochotní, pomáhajú, zapájajú sa,“ uviedla hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Čistenie sa začalo v mestskej časti Stred, nasledovať budú postupne mestské časti Juh, Sever a Západ.
„Niektoré časti ciest nie je možné vyčistiť kvalitne bez preparkovania automobilov. V problematických lokalitách umiestnime značky zákazu státia s uvedeným termínom čistenia, prípadne vodičov upozornia na čistenie oznamom za stieračmi. Žiadame občanov o spoluprácu a rešpektovanie dočasne umiestnených zákazových značiek. Len tak môže byť zabezpečené lepšie a rýchlejšie vyčistenie mestských ulíc,“ doplnila hovorkyňa.
Mesto plánuje kúpu nového stroja na čistenie ciest a chodníkov, v teréne bude nonstop, pokiaľ to počasie dovolí. Ak sa už aj niektorá časť uprace, poriadok tam nie vždy aj vydrží dlhšie ako pár dní.
„Máme tu, žiaľ, aj také lokality, ktoré čistíme pravidelne, ale po dvoch dňoch sú v rovnakom, ak nie v horšom stave ako pred vyčistením, napríklad Átrium v centre mesta, tu po víkende vždy nazbierajú aj niekoľko vriec,“ dodala Ságová.
Ľudia to zobrali do vlastných rúk
Na trenčianskych sídliskách sa ľudia sťažujú na neporiadok.
Odpadky sa počas zimy kopili v kríkoch aj na trávnikoch. Niektorí už situáciu zobrali do vlastných rúk.
„Neporiadku je veľa, papierov, igelitov, vreciek. Čistíme si to už sami,“ hovorí Viera Filimpocherová z trenčianskeho sídliska Juh. Podľa Oľgy Hrubčinovej neporiadok v meste hovorí veľa o ľuďoch, ktorí tu žijú. „Každý by sa mal starať o poriadok a čistotu. Prečo by mal niekto po vás chodiť upratovať? Keby si každý spravil po sebe poriadok, dalo by sa to. Sú tu koše, ak niečo mám, hodím to tam,“ povedala.
Jozef Kohút hovorí, že veľa neporiadku prinesie aj vietor od preplnených kontajnerov.
„Je to trošku aj náš problém, ľahostajnosť, že vo svojom byte chceme mať čisto, za dverami nás to už nezaujíma,“ dodal. Tvrdšie slová zvolil Trenčan Ján Brázda.
„Je to nehorázny bordel, za tie peniaze, ktoré občania platia mestu. Pomohlo by, ak by aj častejšie vynášali smeti. Bezdomovci to rozhádžu, pretože niečo hľadajú, a potom to nechajú tak,“ dodal.

Naše mesto
Neporiadok v mestách vníma ako problematické aj Nadácia Pontis. Tá sa ochrane životného prostredia venuje aktívne cez svoje programy zodpovedného podnikania a projektu Naše mesto.
„Organizujeme rôzne podujatia, kde sa snažíme tomuto predchádzať. Jeden z projektov je Naše mesto, kde sa môžu raz ročne prihlásiť dobrovoľníci a v rámci svojich aktivít vyčistiť svoje mesto a prispieť k zlepšeniu okolia,“ povedala PR manažérka Nadácie Pontis Simona Gembická. Do projektu stále hľadajú neziskovky, školy, škôlky.
„Ak ľudia vidia vo svojom okolí nejaký problém, stačí, aby sa ozvali a prihlásili sa. My na tú aktivitu vyčleníme peniaze a tiež vieme zabezpečiť dobrovoľníkov,“ dodala Gembická.