TRENČÍN. S príchodom jari sa začína každoročné sťahovanie žiab zo zimovísk k vode. Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty tak opäť postavili popri rizikových cestách zábrany, aby ich pod kolesami áut skončilo čo najmenej.
Zábrany budú osadené tak ako po minulé roky na úsekoch cesty medzi Zamarovcami a kostolom na Skalke, medzi obcami Krivosud-Bodovka a Beckov a na ceste v Trenčianskych Tepliciach pri vodnej nádrži Baračka. Úhyn žiab sa ochranári snažia znížiť ich odchytom zábranami. Následne ich prenesú vo vedrách na druhú stranu ciest.
Úmrtnosť žiab znížili
„V minulom roku sme preniesli spolu 17 273 žiab. Ich úmrtnosť sa nám po viacročných skúsenostiach postupne podarilo znížiť na jednotlivých úsekoch na úroveň približne 5 percen,“ povedal anorganik Matúš Ďurček zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Podľa neho však stále dochádza k značným škodám vzhľadom na spoločenskú hodnotu jedinca.
„U ropuchy bradavičnatej činí spoločenská hodnota 165,97 eura a tu stále dochádza k značným škodám. Ich zabráneniu by pomohlo systémové riešenie, ako vybudovanie stálych zábran, cestných podchodov pre žaby a podobne,“ vysvetlil. Takéto riešenie je vraj pomerne drahé, no v okolitých štátoch bežne využívané.
Žabie taxi
Každým rokom sa desiatky dobrovoľníkov zapájajú do odchytu a prenesenia žiab. Podľa Ďurčeka sa pravidelne angažujú dobrovoľní strážcovia prírody, členovia občianskeho združenia Pre Prírodu, ale záujem o výpomoc majú aj učitelia so žiakmi, rodiny s deťmi, či okoloidúci.
Vodiči, pozor
Úseky, na ktorých prebieha prenos žiab, sú označené dočasným dopravným značením, ktoré upozorňuje vodičov na prácu pri ceste vo večerných hodinách, kedy dochádza k prenášaniu.
Maximálna povolená rýchlosť na týchto úsekoch je 50 kilometrov za hodinu.

Migrujú najmä ropuchy
„Z druhov sa vyskytuje najmä ropuchy bradavičnatá, ktorá tvorí viac ako 95 % prenesených jedincov, zvyšok tvoria skokany štíhle, skokany hnedé a každý rok sa objaví aj niekoľko jedincov ropúch zelených a rosničky zelenej,“ vymenoval Ďurček.
Migrácia žiab zvyčajne trvá dva až tri týždne. Prihlásiť sa na prenosy žiab na úseku pri Zamarovciach je možné u osôb z občianskeho združenia Pre Prírodu, na úsekoch pri Baračke a štrkoviskách na Bodovke je kontaktným miestom Správa Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty.