MYJAVA. Študent 2. ročníka myjavského bilingválneho gymnázia Martin Krč potvrdil svoj literárny talent. Triumfoval v kategórii C 16 – 17 ročných študentov v literárnej súťaži, ktorá je určená mladým autorom píšucim v anglickom jazyku.
V Českej republike sa táto súťaž organizuje od roku 2007. Zúčastniť sa jej môžu mladí ľudia vo veku do 19 rokov žijúci na území Českej alebo Slovenskej republiky, ktorých materinským jazykom nie je angličtina. Pre víťaznú cenu cestoval Martin do Prahy. Odovzdali mu ju v Zrkadlovej kaplnke Pražského hradu.
V poviedke bojoval s predsudkami
Gymnazista Martin Krč sa literárnej súťaže National Literary Award For Young Writers zúčastnil už po druhýkrát. Hneď vo svojej premiére získal ako gymnaziálny prvák 4. miesto. V tomto roku už triumfoval v téme Crossing Borders – Prekračovanie hraníc.
„Nachystal som si desať poviedok. K víťaznej poviedke, ktorú som napokon do súťaže poslal, som mal silný impulz. V minulosti, keď malé deti utekali večer z domu, bol z toho adrenalín. Dnes, keď sa deti večer vyberú von, mnohým už na tom ani nezáleží,“ povedal víťaz, ktorý najlepšiu poviedku v súťaži nazval Netancuj s Cigánkami.
V texte sa zamýšľal aj nad predsudkami voči rómskej komunite, na ktorú mnohí pozerajú stále iba negatívnymi očami. Prienikom hlavného hrdinu do rómskej komunity mnohé z predsudkov vyvrátil. „Poviedka mala najsilnejšiu atmosféru. Nebola založená na silných vnemoch, ale išlo v nej najmä o ladnosť a poetickosť,“ skonštatoval.
Uprednostnil angličtinu
V Martinovej kategórii súťažilo osemdesiat literárnych talentov z dvoch krajín. V štyroch kategóriach bojovalo o celkové triumfy 250 tvorcov.
„Súťaž je ohraničená najvyšším vekovým limitom 19 rokov. V najmladších vekových kategóriach sa jej zúčastňujú aj žiaci základných škôl. Minimálna veková hranica v súťaži nie je stanovená. V súťaži prevažovali dievčatá, chlapcov bolo minimum,“ pokračoval Martin Krč. Svoje literárne práce píše dodnes iba v anglickom jazyku, ten mu maximálne vyhovuje. Angličtina je podľa neho neutrálnejšia ako slovenčina a veľmi dobre sa mu v nej literárne pracuje.
„V slovenčine zapracuje podstatne viac moja povaha. Písanie v slovenčine by ňou bolo veľmi ovplyvnené. Keď píšem po anglicky, dokážem sa viac odosobniť,“ vysvetlil autor, ktorý dodnes napísal päťdesiat poviedok. Literárnu dráhu považuje za ťažkú cestu, napriek tomu zostáva jeho veľkým snom.
Románová prvotina s veľkomoravským nádychom
Prvé literárne pokusy vytvoril Martin Krč po príchode do bilingválneho gymnázia. „Mali sme si v angličtine písať denník. Idea denníka sa mi veľmi nepozdávala, nelákalo ma to. Rozhodol som sa preto písať prvé poviedky,“ vysvetlil. Vzápätí prišla nová výzva zapojiť sa po prvýkrát do literárnej súťaže s poviedkou napísanou v anglickom jazyku.
„Najprv sa mi rozsah 1500 slov zdal strašne veľa. Napísal som niekoľko poviedok a napokon poslal do súťaže tretiu v poradí,“ usmial sa Martin. Už prvá účasť v prestížnej súťaži National Literary Award For Young Writers vyniesla gymnazistovi úspech v podobe štvrtého miesta.
Popredné umiestnenie odštartovalo jeho ďalšie tvorčie aktivity a takmer okamžite sa pustil do svojej románovej prvotiny. Tá mala nádych z obdobia Veľkej Moravy, ktorou bola inšpirovaná. „Písaniu som sa začal venovať čoraz viac a svoje práce publikoval aj na internete,“ spomínal na svoje literárne začiatky.
Najradšej číta knihy Waltariho
Prvá poviedka, ktorou Martin u odbornej verejnosti v premiére vlani zabodoval, práve optimistická nebola. „Bolo to zamyslenie sa nad situáciou, keď je na tom človek veľmi zle a má pocit, že nie je návrat k lepšiemu životu. Hlavnou postavou bol poskok, doslova otrok, na lodi unášaný do horších a horších situácií,“ potvrdil.
V poviedkach Martina Krča prevláda najmä historická tematika, svoje texty štylizuje do minulosti. Každá z poviedok je výrazne iná, v mnohých z nich prevládajú závažné spoločenské témy.
Mladý autor z Turej Lúky číta knihy prevažne v anglickom jazyku. Jeho miláčikom je fínsky spisovateľ a dramatik Mika Waltari. Už dávno si zamiloval aj knihu Hlava XXII od Američana Josepha Hellera. „Waltari je skutočne srdcovkou. Prečítal som od neho všetky historické romány a doteraz nenašiel iného autora, ktorého tvorba by ma priťahovala viac,“ dodal 17-ročný literárny talent a víťaz súťaž National Literary Award For Young Writers Martin Krč.