TRENČÍN. Mnoho Trenčanov hovorí o Čerešňáku s nostalgiou, s týmto miestom ich spája veľa spomienok. Rodinné výlety, prechádzky s priateľmi, ale aj romantické stretnutia, kedysi tu mesto vybudovalo altánky a ohniská.
Rástli tu len čerešne a višne, avšak časom tu začali prenikať aj iné stromy z lesoparku Brezina. Momentálne tu ostalo len pár osamotených stromov z pôvodného sadu.
Členovia iniciatívy Za obnovu Čerešňového sadu, ktorí sa oň spolu s mestom starajú, sa minulý rok zamerali na vyčistenie sadu od odpadkov a vyklčovanie hradného kopca, čím sa otvoril výhľad na Trenčiansky hrad, spilovanie náletových drevín, inventarizáciu zostávajúcich čerešní a ich zhodnotenie, ale aj vysadenie nových čerešní.
„Všetky aktivity sú úplne dobrovoľnícke, niektoré odborné činnosti ako je ošetrenie stromov alebo určenie odrôd nie je možné robiť celkom zadarmo. Na to poslúžili príspevky od sponzorov, ktoré nám sprostredkovalo mesto Trenčín,“ povedal Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít.

Aktivity pre ľudí
Mnoho akcií, ktoré sa v minulom roku v čerešňovom sade osvedčili, chcú občianski aktivisti zopakovať. Na konci mája plánujú zorganizovať Deň detí, počas svätojánskej noci koncom júna zas prespanie v sade. Na jar už bežia brigády pre dobrovoľníkov, ktorí chcú pomôcť v obnove sadu.
„Pokračujeme v upratovaní sadu, v klčovaní náletových drevín a popri práci diskutujeme čo ďalej, akú finálnu tvár by mal sad mať,“ hovorí Medal. Najbližšia brigáda bude v Čerešňovom sade zajtra od 10 hodine.
Na pláne je zber konárov po hrubej preriezke, polievanie zasadených čerešní, porada o postupe ďalších prác a aktivít v sade.
Do obnovy Čerešňáku sa môže zapojiť každý – či už aktívnou pomocou pri brigádach, alebo aj tak, že začne na toto krásne miesto chodiť. „Treba ho znovuobjaviť a vrátiť mu povesť obľúbeného výletného miesta, ako to bolo v časoch našich rodičov a prarodičov,“ dodal Medal.
Vízie do budúcna
S Čerešňákom majú dobrovoľníci ešte veľa plánov. „Okrem ďalšej výsadby mladých čerešní pracujeme na osvetových aktivitách, organizovaní akcií najmä pre deti a pre rodiny s deťmi. A chceme v sade inštalovať lavičky, opraviť ohniská, ak sa finančne pridá mesto, radi by sme v centre sadu umiestnili malú rozhľadňu alebo aspoň altánok, ktorý tam tiež kedysi bol,“ povedal Medal s tým, že samostatnou témou zostáva lepšie sprístupnenie sadu - jednak od bývalého "letného" kina a jednak cez takzvaný Vitekov chodník.
„Tieto chodníky treba spevniť, opatriť zábradlím, vybudovať odtokové žľaby, vyštrkovať. Plánujeme tiež osadenie informačných tabúľ. A premýšľame o tom, ako využiť potenciál archeologických nálezov v sade - Čerešňový sad je totiž významná archeologická lokalita,“ dodal Medal.
Význam Čerešňáku v budúcnosti podľa neho ešte stúpne - chystá sa totiž sprístupnenie Trenčianskeho hradu od Breziny, mala by tu vzniknúť aj druhá pokladňa so vstupom do hradu cez Mlynskú vežu a tiež aj projekt spevnenia prístupovej cesty východným okrajom Čerešňáku.
Pomáha aj mesto
Na pravidelné udržiavanie Čerešňového sadu zabezpečilo kosačku mesto Trenčín. "Na úrovni vedenia mesta sa podarilo vyrokovať s trenčianskymi podnikateľmi päť tisíc eur, ktoré poukázali na účet Centra environmentálnych aktivít. Veľmi nám záleží na tom, aby sa návštevníci Čerešňového sadu v ňom cítili príjemne, preto budeme tomuto priestoru i naďalej radi pomáhať a poskytovať prostredníctvom Mestského hospodárstva a správy lesov potrebný servis," povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Mestu podľa nej na tomto priestranstve záleží. "Toto je príklad veľmi dobrej spolupráce mesta, aktivistov a občanov, kedy navzájom komunikujeme a pracujeme v prospech dobrej veci. V prvej fáze obnovy Čerešňového sadu sme spoločnými silami vyčistili celý priestor a odstránením náletových drevín a starých prehnitých čerešní ho aj presvetlili. Po dohode s aktivistami boli určené plochy na vysadenie mladých čerešní. Z obnovy Čerešňového sadu sa tešíme," dodala hovorkyňa.
Autor: Tamara Adamíková