TRENČÍN. Ukázať sa, otestovať vedomosti a šikovnosť svojich študentov prišlo do trenčianskeho Gastrocentra deväť stredných škôl. „Na Trenčianskom pivnom someliérovi máme tento rok rekordnú účasť. Okrem našej školy je tu ďalších osem škôl, jedna z nich je zo Zlína a desiata sa prišla na súťaž aspoň pozrieť,“ povedala Janka Švančarová zo Strednej odbornej školy Jilemnického v Trenčíne.
„V odbore kuchár budú študenti pripravovať jedlo na báze piva s použitím piva do pokrmu a v druhej kategórii budú musieť spárovať jedlo s vhodným pivom z portfólia nášho partnera a sponzora celej súťaže,“ vysvetlila Švančarová. Študenti sú podľa nej rok čo rok kreatívnejší a odborná komisia stojí pred náročnou úlohou vybrať tých najlepších. Súťaž pozostáva z vedomostného testu a samotnej prípravy drinku, respektíve vedomostného testu a prípravy pokrmu v kategórii kuchár.
Mladí vidia budúcnosť v zahraničí
Simona Kopuncová z Trenčína získala tretie miesto v kategórií čašník, porotu zaujala zaujímavým miešaným drinkom. Pred svojím vystúpením predstavila svoj nápoj aj nám. „Miešaný drink som si vymyslela sama, tak uvidím, ako to vyjde a snáď sa zadarí. Môj drink pozostáva z flambovaného červeného grepu s medom, ktorý je preliaty rumom a bude dočapovaný tmavým pivom,“ povedala.
Jej spolužiačke Karolíne Mišovcovej sa na súťaži páči, aj keď cíti zodpovednosť. „Je tu aj stres, ale myslím si, že každý sem ide preto, aby získal skúsenosti a niečomu novému sa priučil,“ opísala súťaž Mišovcová. Študentky vidia svoju budúcnosť jasne – chcú žiť a pracovať v zahraničí. „Asi pôjdeme do zahraničia, ťahá nás to tam jednak kvôli jazyku, v ktorom sa chceme zlepšiť a aj platové podmienky sú tam oveľa lepšie,“ dodala Kopuncová.

Chcú prilákať mladých ľudí
Ľubomír Vančo, predseda komisie a súčasne predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska, vidí v súťaži zmysel. „V porote som tretíkrát, môžem teda zhodnotiť, že každým rokom sa to tu zlepšuje,“ povedal.
Jedným z cieľov súťaže je aj simulovať prostredie, v ktorom budú študenti v budúcnosti pracovať. „Ide o to, aby sa mladí ľudia nejakým spôsobom prezentovali pred verejnosťou a pripravovali na svoje budúce povolanie. Niektorí sú z hľadiska kreativity a vystupovania naozaj suverénni,“ dodal predseda komisie.
Od študentov sa očakáva naozaj veľa, čomu zodpovedá aj množstvo faktorov, ktoré komisia hodnotí. „Hodnotí sa časový limit na prípravu nápoja, ďalej hygienické kritériá na prípravu, chuťové vlastnosti, kreativita a kombinácia ingrediencií. V ďalších disciplínach je to čapovanie rezaného piva a správne načapované pivo, čo sa týka peny,“ vysvetlil Vančo.
Pivo sa do kuchyne hodí
Študenti v kuchárskej časti súťaže mali za úlohu navariť pokrm s pivom. Podľa šéfkuchára Adama Vanča sa na pive dá výborne dusiť, spraviť z neho omáčka či marinovať, varenie s nealkoholickým pivom ale neodporúča.
„Ja najradšej varím z tmavého piva, lebo je chuťovo nasládle a súčasne horké, dodá jedlu príjemnú chuť. Pivo obsahuje veľa vitamínov, je perlivé a tým mäso zjemní a potom zostane krehké,“ radí Vančo. Súťaž Trenčiansky pivný someliér už po štvrtýkrát dala priestor stredoškolákom overiť si svoje schopnosti v konkurencii domácich a zahraničných škôl.
Organizátorom bola Stredná odborná škola obchodu a služieb v Trenčíne, ktorej študentka sa umiestnila na treťom mieste v kategórii čašník. Súťažných úloh v kategórií kuchár sa podľa poroty najlepšie zhostila Andrea Lukáčová z piešťanskej hotelovej akadémie. V kategórii čašník zvíťazil Daniel Cisár rovnako z Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch.