DUBNICA NAD VÁHOM. Vlani v decembri prijalo mestské zastupiteľstvo nové všeobecne záväzné nariadenie o miestnych daniach. Z neho vyplýva, že dane z nehnuteľností sú na tento rok vyššie pre stavby na bývanie i podnikanie.
Kompenzáciou pre Dubničanov sú zásady podpory individuálneho bývania v meste. Peniaze však občania dostanú, ak splnia podmienky, až na budúci rok.
Na rozvojové zámery
Vyššie miestne dane by mali do mestského rozpočtu tento rok priniesť zhruba 350-tisíc eur. „Príjmová časť postačuje na plnenie záväzkov mesta, na rozvojové aktivity ale zostáva málo prostriedkov. Preto boli niektoré zámery presunuté do r. 2017 alebo 2018, prípadne neboli zaradené vôbec. Medzi najnaliehavejšie patrí rekonštrukcia domov smútku a ôsmich pavilónov školských jedální. Mesto na to nemá. Mohlo by získať peniaze z úveru, čo by bolo neúnosné, ďalším zdrojom sú miestne dane. Prostriedky z nich by boli účelovo použité podľa toho, čo by schválilo mestské zastupiteľstvo,“ uviedla Mária Barcíková z mestského úradu pri predkladaní návrhu všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach.
„Pri návrhoch daní v časti daní zo stavieb a daní z bytov bolo potrebné dodržať súčasné rozpätie, resp. ich vzájomný násobok. Zníženie tohto rozpätia na úroveň hodnoty 10 je povinné v roku 2024 a jeho súčasná hodnota je v porovnaní s inými mestami už v tomto roku veľmi nízka. Napr. u stavieb dosahuje necelý 15-násobok,“ doplnila.
Napriek námietkam či pozmeňovacím návrhom niektorých poslancov sa väčšia časť zastupiteľstva zhodla a nové nariadenie o miestnych daniach, ktoré platí od 1. januára tohto roka, schválila.
Vyššie dane z nehnuteľností
Daň zo stavieb na bývanie a bytov sa zvýšila zhruba o 6 centov na meter štvorcový. Podľa Barcíkovej, ako v decembri informovala poslancov, je to na priemerný byt s rozlohou 80 metrov štvorcových zhruba 7,60 eura.
Viac na dani z nehnuteľnosti zaplatia firmy. Pre ne sa daň za priemyselné stavby zvýšila z 2,70 eura za meter štvorcový na 4 eurá za meter štvorcový. Námietky, že podnikatelia s takým veľkým zvýšením nesúhlasia, zastupiteľstvo neakceptovalo. „Je u nás veľa zahraničného kapitálu, ktorý nedáva nič na kultúru, šport... Ich zisk ide do zahraničia. Pritom napríklad nákladné autá, ktoré chodia do firiem, využívajú a ničia naše komunikácie. Preto musíme dostať peniaze formou dane,“ vysvetlil primátor Jozef Gašparík.
Kompenzácia pre obyvateľov
Ako kompenzácia a zároveň motivácia majú byť pre Dubničanov zásady podpory individuálneho bývania. Poslanci ich schválili vo februári. Stanovili presné kritériá, za akých môžu obyvatelia dostať podporu na bývanie.
„Cieľom finančnej podpory je motivovať vlastníkov nehnuteľností, aby v nich mali prihlásený trvalý pobyt, ktorý je hlavnou podmienkou poskytnutia podpory, prispieť k rozvoju ďalšej bytovej výstavby a zároveň upevniť motiváciu obyvateľov mesta k riadnemu a včasnému vysporiadaniu všetkých záväzkov voči mestu Dubnica nad Váhom a jeho organizáciám,“ vysvetlil prednosta mestského úradu Marián Michalec.
„Klesá počet obyvateľov mesta, ale na druhej strane veľa ľudí má v meste len prechodný pobyt. Peniaze z podielových daní potom na nich berú iné samosprávy. Chceme stimulovať ľudí, aby mali trvalý pobyt v meste, boli na mesto hrdí,“ doplnil primátor Gašparík.
Až na budúci rok
Takéto zásady už niekoľko rokov platia aj v Púchove. Rovnaké pravidlá budú mať aj Dubničania. Podľa nich nárok na podporu individuálneho bývania majú len obyvatelia, ktorí majú trvalý pobyt v Dubnici nad Váhom, zaplatené všetky poplatky voči mestu a mestským organizáciám a nehnuteľnosť využívajú na vlastné bývanie.
Príspevok pri splnení všetkých podmienok vo výške 0,10 eura za meter štvorcový dostanú ale až na budúci rok. Zásady podpory individuálneho bývania platia až od 1. januára 2017. Podľa primátora dôvodom je poskytnúť obyvateľom priestor na vysporiadanie si svojich záväzkov voči mestu a mestským organizáciám, ako aj prípravu softvéru na vyplácanie príspevku. Ten dostanú obyvatelia po prvýkrát v októbri 2017 poštovou poukážkou.