TRENČÍN. Karanténna stanica vznikla v Trenčíne ešte v deväťdesiatych rokoch, o zriadenie útulku sa dobrovoľníci z občianskeho združenia Trenčiansky útulok snažia už niekoľko rokov.
Od otvorenia útulku si sľubujú najmä zjednodušenie adopcií psov a tiež väčšiu spoluprácu s dobrovoľníkmi. Veria, že útulok sa podarí sprevádzkovať tento rok.
„V karanténnej stanici sú psíky zatvorené, ľudia sem majú zakázaný vstup. Nemôžu nám prísť pomôcť alebo zobrať si psíkov napríklad na prechádzku,“ hovorí Petra Ožvaldová z občianskeho združenia.

Ťažšie adopcie
Sťažený prístup podľa nej zhoršuje možnosti na adopciu zvierat.
„Kto si z 30 metrov spoza plota vyberie psíka? Každý si ho chce skúsiť, pohrať sa s ním. Útulok bude pre nás veľkou pomocou, ľudia určite radi prídu, plánujeme pre nich rôzne akcie, ako spoločné prechádzky, rôzne opekačky,“ povedala.
Napriek ušľachtilému cieľu je ale zriadenie útulku veľmi komplikované. „Ak chceme mať útulok a karanténu stanicu, musíme mať všetko dvojmo – dvakrát kanceláriu, dvakrát ambulanciu, dvakrát priestor pre gravidné fenky a pre šteniatka, to je veľmi zložité a nákladné,“ vysvetľuje ťažkosti Ožvaldová.
Karanténna stanica v Trenčíne v súčasnosti slúži približne tridsiatke psov. Tí sú zväčša neznámeho pôvodu, zmluva s útulkom, kde by ich po skončení karanténnej doby umiestnili, chýbala.
„Psíkov je veľa a nikto nám nechcel pomôcť, aj preto chceme útulok,“ dodala Ožvaldová.
Papierovačky sa neskončili
Žiadosť o stavebné povolenie podali ešte v novembri, papierovačky sa ale ešte neskončili.
„Momentálne mesto čaká na dodanie chýbajúceho pare projektovej dokumentácie. Následne po uzavretí zmluvy o spolupráci pri výstavbe útulku s karanténnou stanicou a po kladných stanoviskách dotknutých orgánov – bude spustené stavebné konanie,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Mesto prispieva na činnosť karanténnej stanice každoročne dotáciou na jej prevádzku. V roku 2016 je schválená výška dotácie v sume 20-tisíc eur.
Pribudnú psy z Bánoviec
V týchto dňoch očakávajú ďalší nárast počtu psov, pribudnú im totiž aj psy z Bánoviec nad Bebravou, ktorým mesto Trenčín ponúkol pomoc. Psov, ktorých odchytí tamojšia mestská polícia, vozia do Trenčína, pričom náklady si hradí mesto Bánovce.
Zmluva platí do konca apríla, je však možné, že jej platnosť posunú až do konca roka. „Bude to pre nás znamenať dvojnásobný počet psov, čo je už teraz dosť zložité. Dočasne to vieme zvládnuť, ale dlhodobo asi nie,“ dodala Ožvaldová.

Veterinára vyšetruje polícia
V Bánovciach nad Bebravou v súčasnosti útulok chýba.
„Za minulý rok mestská polícia registruje 96 odchytených psov. Problém s odchytom považujeme za nežiaduci problém dnešnej spoločnosti. Vyplýva z nezodpovedného prístupu samotných chovateľov alebo majiteľov psov,“ informoval hovorca mesta Miroslav Schlesinger.
Odchytené psy tu po minulé roky odovzdávali veterinárovi Jozefovi Mišákovi do jeho priestorov v obci Dubnička. Toho ale v súčasnosti vyšetruje polícia pre údajné týranie a usmrcovanie zvierat.
Inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Trenčíne pri kontrole zistili, že karanténnu stanicu prevádzkoval bez povolení. Nariadili mu, aby stanicu okamžite zavrel a začali proti nemu správne konanie.
Mesto mu pritom za starostlivosť o túlavé psy zaplatilo posledné dva roky takmer 12-tisíc eur.
