BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Nový investor plánuje v priemyselnom parku v Bánovciach nad Bebravou vybudovať závod na spracovanie starých pneumatík, z ktorých bude vyrábať gumový regenerát. Proti tomuto zámeru sa v meste zdvihla vlna nespokojnosti, obyvatelia spísali petíciu, ktorú za pár dní podpísalo päťtisíc ľudí.
S prevádzkou nesúhlasí ani mesto a dve textilné firmy, ktoré v susedstve plánovaného závodu zamestnávajú viac ako tisíc ľudí. Dokonca hrozia, že ak firma spustí prevádzku, prepustia všetkých zamestnancov a presťahujú sa inam. Obávajú sa zhoršenia životného prostredia a straty potrebných certifikátov pre svoju činnosť.
Mesto so závodom nesúhlasí
Vedúci oddelenia životného prostredia mestského úradu v Bánovciach nad Bebravou Peter Baláž hovorí, že mesto obdržalo zámer na spracovanie opotrebovaných pneumatík od ministerstva životného prostredia. „Poslali sme im naše negatívne stanovisko. Máme obavy zo zaťaženia životného prostredia, na ťahu je teraz ministerstvo“ vysvetľuje Baláž s tým, že pri tejto technológii spracovania podľa neho vznikajú rôzne škodlivé chemické zlúčeniny.
„Problematické môže byť aj zvýšenie dopravného zaťaženia. Firma plánuje spracovať ročne 10-tisíc ton opotrebovaných pneumatík, tie chcú voziť kamiónmi,“ dodal Baláž.
Chýbajú skúsenosti?
Zámer spoločnosti sa nepozdáva ani primátorovi Bánoviec nad Bebravou Mariánovi Chovancovi, je proti územnému plánu mesta. „Nesúhlasíme s prevádzkou, ktorá by mala byť umiestnená v srdci mesta v blízkosti obytných zón, s tou technológiou a tým projektom, aký nám predložili na úrad,“ informoval Chovanec. Ten spochybnil aj údajné bohaté skúsenosti investora v spracovaní pneumatík.
„Pokiaľ vieme, najbližšie je podobná fabrika až v Číne, tak je to naozaj ťažko posudzovať. Nemôžeme dopustiť, aby sme si tu zamorovali mesto nejakým popolčekom. Verím, že zodpovední úradníci na ministerstve životného prostredia si podrobne preštudujú negatívne vyjadrenia mesta a projekt objektívne posúdia. Ak nebude akceptovaný názor ľudí, zapojíme do protestu celé mesto a celý okres. Je to veľmi vážna téma, budeme sa brániť.“
Petícia mala ohlas
Situovanie výroby do areálu, kde sú v blízkosti rodinné a bytové domy, záhradkárske osady a mestský park vnímajú citlivo okrem mesta aj občania. Proti zámerom investora spísali petíciu, ktorú za pár dní podpísalo približne päťtisíc ľudí.
Šéfka petičného výboru Rudolfa Novotná hovorí, že v tesnej blízkosti priemyselnej zóny je domov sociálnych služieb a dve základné školy.
„Vybudovať takúto prevádzku v obytnej zóne, kde sú rodinné domy, záhradky, je neprijateľné. Pri spracovaní pneumatík prichádza k znečisteniu životného prostredia, vznikajú výpary, sú potrebné množstvá rôznych výbušných horľavých materiálov,“ povedala Novotná. Navyše, podľa nej firma tu plánuje zamestnať len 12 ľudí.

Hrozia prepustením tisícky zamestnancov
Plány investora sa nepozdávajú ani dvom firmám, ktoré sídlia v areáli priemyselnej zóny. Zaoberajú sa výrobou bielizne a odevov už takmer 70 rokov, výroba gumového granulátu zo starých pneumatík je podľa nich v tomto areáli nevhodná.
„Ak tu vznikne prevádzka na spracovanie gumového granulátu, budeme musieť odísť z týchto priestorov,“ povedala Ingrid Masaryková zo spoločnosti Eterna. Podľa nej reálne hrozí, že viac ako 1100 zamestnancov príde o prácu.
„Je možné, že naša spoločnosť príde o certifikát ekologickosti. Celá jej vízia do budúcnosti stojí práve na tomto certifikáte, takáto prevádzka v susedstve je pre nás neprijateľná,“ dodala Masaryková.
Podľa investora sa nič nedeje
Zástupca spoločnosti Impexco Agencies Rudolf Juššík, ktorá prišla so zámerom vybudovať závod na spracovanie starých pneumatík hovorí, že celý proces je len na začiatku. Námietkami sa zatiaľ nezaoberajú.
„Nie je čo riešiť, všetko sa ukáže, ako bude. Ľudia sa boja všetkého nového,“ povedal. Podľa neho sa ešte nič nedeje. „Ideme s bubnom na zajace. Podobné procesy sa v tomto štáte riešia pár rokov,“ dodal Juššík.
Prisľúbil, že v prípade kladného stanoviska ministerstva životného prostredia firma usporiada stretnutie s obyvateľmi, kde vysvetlí všetky podrobnosti.