TRENČÍN. Slovensko každoročne už od 1979 mení svoj oficiálny čas na letný a zimný. Časová zmena, ktorá nás postihuje, je už zastaranou a mal by byť zavedený jednotný čas, znie odkaz z úst Trenčanov.
Dušan Malych prežíva marcovú a októbrovú časovú zmenu ťažko.
„Vždy, keď sa ide meniť čas, začnem mať obavy. Mám slabú imunitu a toto na ňu zle vplýva. Mali by to zrušiť,“ povedal. Aj šesťdesiatosemročná Veronika je na zmeny citlivá.
„Je to na psychiku človeka náročné. Trápi ma, aj keď vidím ako detičky trpia kvôli tým časovým zmenám,“ ozrejmila svoje pocity.
Neblahé účinky na spánkovú pohodu
Ľudský organizmus najhoršie reaguje na marcový posun o hodinu dopredu. Hodina spánku ľuďom chýba, zle to znášajú hlavne deti.
Trenčianka Helena Masárová prežíva každý rok problémy so svojím školopovinným synom.
„Od malička je veľmi citlivý, niekoľko týždňov po zmene zaspáva do školy. V škole je nesústredený a známky tomu zodpovedajú,“ povedala.
Podľa psychoterapeuta Martina Milera je prvým problémom zmeny času pocit nevyspatosti. „Ďalej sú to problémy so samotnou kvalitou spánku, s ťažkosťami pri zaspávaní a budením sa počas noci,“ povedal.

Miler pripomína, že samotné nastavenie biorytmu človeka podľa hodín je pre človeka neprirodzené.
„V prípade zmien času sa prihliada len na hľadisko ekonomické. Na psychologické dôsledky zatiaľ nie je prihliadané,“ zdôraznil psychoterapeut.
The National Sleep Foundation, nadácia zameraná na výskum zlepšenia spánku a zdravia, minulý rok určila pre školákov deväť až jedenásť hodín spánku, pre dospelých sedem až deväť.
Prvá zmena času v 1916
Toho roku si pripomíname sté výročie historicky prvej zmeny času na slovenskom území, ktoré bolo v tom čase ešte súčasťou Rakúsko-Uhorska.
Každoročná marcová a októbrová zmena bola naplánovaná za účelom úspory elektrickej energie, a lepšieho využitia denného svetla.

Podľa hovorkyne Západoslovenskej energetiky domácnosti po zmene času môžu ušetriť v priemere 1,2 percenta spotrebovanej energie.
Úspora vo firmách sa pohybuje okolo 0,3 percenta. Najviac energie ušetria mestá a obce, a to na verejnom osvetlení.
Dokedy a či vôbec príde na Slovensku a v Európskej únii k zjednoteniu času na jeden je nejasné. Rozhodnutie majú v rukách úradníci EÚ.