TRENČÍN. Výstava vysokých škôl s názvom „Kam na vysokú“ počas minulého týždňa zavítala na dva dni aj do Trenčína.
Viac ako dvadsať univerzít a vysokých škôl prišlo dokázať, že štúdium na ich škole je zárukou spokojnosti a uplatnenia sa na pracovnom trhu.
Technické aj humanitné univerzity
Prvý ročník výstavy zorganizovalo Národné kariérne centrum. Podľa konzultanta Miroslava Koleníka je jej cieľom ukázať študentom tretích a štvrtých ročníkov stredných škôl, aké majú možnosti štúdia doma aj v zahraničí a aké sú kritériá na ich prijatie. Výstavy sa zúčastnili slovenské a české školy, ktoré dopĺňali pracoviská zahraničných vysokých škôl so sídlom v Bratislave a v Prahe.

Zastúpenie mali podľa Koleníka školy s technickým aj humanitným zameraním, záujem bol o obe. Budúci vysoko-školáci sa na výstave nenudili, organizátori pre nich pripravili pestrý program.
Študenti mali možnosť diskutovať pri okrúhlych stoloch, otestovať svoju osobnosť, či byť súčasťou seminárov Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry.
Mladí chcú študovať v zahraničí
Dnešní stredoškoláci si uvedomujú, že ak chcú byť úspešní, musia študovať usilovnejšie ako ostatní. Potvrdzujú to aj slová Koleníka.
„Študenti gymnázií a bilingválnych gymnázií chcú študovať na českých, anglicky hovoriacich školách, alebo ich záujem je o štúdium v zahraničí, mimo Slovenska a Česka,“ povedal.
Aj Stanislava Klčová z anglického súkromného gymnázia v Trenčíne uvažuje o štúdiu v zahraničí. „Prišla som sa inšpirovať, pretože o rok maturujem. Najradšej by som študovala žurnalistiku alebo medicínu, najradšej v Dánsku,“ povedala.

Zvýšený záujem o štúdium v zahraničí potvrdzuje aj Milan Chovanec zo spoločnosti InterStudy, ktorá sa zaoberá zabezpečením štúdia v cudzine.
„Počet ľudí, ktorí chcú študovať v zahraničí, rastie. Mladí ľudia sú rok čo rok lepšie jazykovo pripravení a svoj potenciál využívajú ako počas školy, tak aj v praxi,“ povedal.
Britské, holandské a dánske školy patria medzi tie najvyhľadávanejšie, pričom štúdium v Dánsku je úplne bezplatné. Na výstave štúdium v cudzom jazyku ponúkali napríklad Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií a Vysoká škola manažmentu City University of Seattle v Trenčíne. Študentov zaujala aj pražská Anglo-americká vysoká škola.
Kariérne poradenstvo pre nerozhodnutých
Konzultant trhu práce a ľudských zdrojov Viktor Mráz sa stretáva so študentmi, ktorí nevedia kam a ako ďalej. „Ak nevedia, na akú školu ísť, či aké povolanie si zvoliť, môžu si anonymne vytvoriť profil, ktorý im odporučí niektoré z tisícpäťsto povolaní,“ povedal. Systém tiež vyhodnotí údaje a ponúkne na výber odbory na vysokých školách, ktoré môžu daného človeka baviť a má predpoklady ich zvládnuť.
Okrem počítačového systému sa nerozhodnutí, samozrejme, môžu obrátiť na ľudí, ktorí sa im budú snažiť pomôcť nájsť ich talent a odporučiť ďalšie kroky k budúcej kariére.