TRENČÍN. Ešte v roku 2009 nahlásila knihovníčka Trenčianskeho múzea Alica Krištofová vtedajšiemu vedeniu múzea, že vo fonde chýba sedem vzácnych historických kníh. Riaditeľka múzea ale vo veci nekonala, zmiznutie kníh neohlásila polícii.
Terajšie vedenie múzea podalo trestné oznámenie, polícia ho ale odmietla z dôvodu, že krádež kníh nie je trestný čin.
Historické knihy boli pritom jedinečné. Najvzácnejšia bola z roku 1575 a na Slovensku to bol jediný exemplár.
„Jej autorom je významný parížsky rodák a právnik Carolus Molinaeus. Toto dielo sa týkalo dejín Paríža a francúzskeho kráľovstva,“ hovorí Krištofová.

Knihy našli cez internet
Chýbajúce knihy sa pracovníčkam múzea podarilo vystopovať cez internet, budapeštiansky antikvariát ich ponúkal v elektronickej dražbe.
„Bol tam oznam, že boli predané, presný dátum a čas kedy, plus tam boli vyfotené titulné strany knihy s originálnym podpisom majiteľa knihy,“ spresnila Krištofová s tým, že s podpisom majiteľa existoval jediný exemplár.
Pochybnosti o tom, že by to nebola kniha z Trenčianskeho múzea, preto nemá.
Kto ich kúpil, nevedno
Kto knihy v aukcii kúpil múzeum nevie, dopátrať sa k tomu by pre múzeum bolo komplikované a zdĺhavé.
Podľa riaditeľa Trenčianskeho múzea Petra Martiniska knihy v múzeu chýbajú, „Nie je to škoda len pre múzeum, je to škoda pre celé Slovensko,“ povedal Martinisko.
Na bývalú riaditeľku múzea Katarínu Babičovú podal trestné oznámenie, pretože nenahlásila krádež kníh polícii. Polícia ho ale zamietla.
„Polícia odmietla trestné oznámenie z dôvodu, že nejde o trestný čin, ako uvádza múzeum,“ povedal Pavol Kudlička z Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne.

Bol páchateľ z múzea?
Podľa bývalej riaditeľky Trenčianskeho múzea Kataríny Babičovej nebolo v tom čase isté, že knihy patrili múzeu, preto ani nekontaktovala políciu.
„Všetko sú to len teórie postavené na vode. Tých kníh je strašne veľa, u nás je len zlomok tejto knižnice. Nevedela som s istotou, či to boli naše knihy,“ tvrdí s tým, že prípadný vinník musel byť niekto z múzea.
„Nemôžem to dokázať, ale myslím si, že cudzí človek by sa tam asi ťažko dokázal zorientovať, pretože to nebolo na očiach, bolo to zavreté v plechovej skrini. Neviem si predstaviť, že by to mohol urobiť niekto cudzí,“ dodala Babičová.
Každá zmiznutá kniha chýba
Polícia vyčíslila hodnotu kníh na približne 5500 eur. Podľa odborníčky na historické tlače zo Slovenskej národnej knižnice Jany Cabadajovej je ale hodnota každej zmiznutej tlače omnoho vyššia.
„Niektoré knihy sú skutočne unikátne a len málo titulov sa už nachádza v európskom priestore. A keď je na Slovensku, každá táto kniha má omnoho väčšiu pridanú hodnotu, kultúrno – historickú. Každej knihy, ktorá zo Slovenska odíde, je veľká škoda,“ povedala Cabadajová.
Knihy treba chrániť
Podľa nej by sa mali vlastníci a správcovia starých tlačí zamyslieť, ako tieto knihy lepšie chrániť.
V Slovenskej národnej knižnici už dlhodobo vyzývajú vlastníkov a správcov starých tlačí, predovšetkým v štátnych inštitúciách, aby ich dali na zoznam do ústrednej evidencie historických knižničných dokumentov.
Tam už je každá táto tlač omnoho lepšie chránená.
„Musia tieto knihy omnoho lepšie chrániť a podliehajú prísnejšej kontrole aj čo sa týka ich vývozu,“ dodala Cabadajová.