DUBNICA NAD VÁHOM. Výstavu umeleckých diel starších a mladších autorov Dubnice nad Váhom a blízkeho okolia otvorila minulý týždeň slávnostná vernisáž. Štvrtkový podvečer obdivovalo diela sedemnástich autorov asi šesťdesiat návštevníkov.
Zaujímavá výstava ponúka 35 diel, ktoré sú svojou povahou netradične skombinované do jedného celku.
Mnohé z nich majú filozofickú povahu, podľa autorov ľudia musia nad nimi premýšľať, aby pochopili ich podstatu.

Budúcnosť je v mladých umelcoch
Podľa Libora Bernáta, riaditeľa Dubnického múzea, je cieľom jedinečnej výstavy sprístupniť múzeum a jeho priestory domácim výtvarníkom.
„Radi by sme oboznámili Dubničanov s výtvarníkmi, ktorí pochádzajú z tejto oblasti,“ povedal. Dubnica v minulosti žila vďaka „Výtvarnej Dubnici,“ podujatiu, ktoré vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, mesto oň ale prišlo.
Umenie mladších autorov má mestu prinavrátiť umeleckú tvár, čo potvrdzuje aj Bernát. Podľa neho starších a skúsenejších autorov ľudia poznajú, nastupujúca generácia si ale rovnako zaslúži miesto a pozornosť ľudí.
Štyristo čajových vrecúšok
Umelecké diela niekedy priamočiare a ľahko pochopiteľné sa v jednej miestnosti stretávajú s tými, ktoré ocení hlavne náročnejší divák.
Skombinovanie maľby, kresby, drevorezby, keramiky a kombinovaných techník výstavy prekračuje hranice, čo sa týka použitých materiálov.
Mladý výtvarník Juraj Jaroš pripravil autorský projekt, v ktorom skĺbil obľúbených autorov do jedného celku.
„Cieľom výstavy bolo prehrabať ateliéry a spraviť kontrasty vo výtvarnej polohe. Vďaka tomu sú tu zastúpené rôzne techniky, tradičné, ako aj experimentálne,“ povedal.
Pochvalné slová od starších
Na výstave sa nachádza aj Jarošove dielo, ktoré vytvoril zo 400 vrecúšok čaju, rovnaký počet čajových šálok trval autorovi vypiť niekoľko rokov. Svoje diela majú v dubnickom kaštieli aj viacerí známi autori, medzi nimi aj Vladimír Kudlík a Jozef Vydrnák.
Známy maliar Vladimír Kuldík si na výstave cení jej rôznorodosť.
„V prípade tejto výstavy sa návštevník pri každom obraze zastaví, venuje im pozornosť a svoj čas,“ povedal. Súhlasí s ním aj Jozef Vydrnák, ktorý oceňuje nápaditosť a rozdielnosť diel.
„Zbierka vystavených diel v tomto krásnom kaštieli, mimochodom najväčšom na Slovensku, predstavuje spojený vizuálny bonus,“ zneli slová chvály od Vydrnáka.
Podstatu výstavy a umenia ako takého zhodnotil vystavujúci Jaroš. „Človek umenie nikdy k životu nepotreboval, ale počas celej svojej histórie sa bez neho nikdy nezaobišiel,“ dodal na záver.
