DUBNICA NAD VÁHOM. Základná škola s materskou školou Pavla Demitru si vďaka vyzbieraným peniazom postavila detské dopravné ihrisko, ktoré si deti nevedia vynachváliť. Výstavba ju stála šestnásťtisíc eur, štát na dopravné ihrisko neprispel ani eurom. Dnes má o ihrisko záujem celý kraj.
Školy priestor majú, peniaze nie
Obdobie socialistickej výstavby zastihlo veľa škôl, medzi nimi i dubnickú. Uprostred školských budov zostal priestor, ktorý mal pôvodne slúžiť pre zhromaždenia pionierov. Po revolúcií zostal nevyužitý.
Predstava, ako by sa dal dvor zmeniť, prišla pred štyrmi rokmi. „Vznikol nám v hlave nápad, že by to bol vhodný priestor pre vybudovanie dopravného ihriska,“ povedal riaditeľ školy Ferdinand Brunovský.
Podľa jeho slov bolo najťažšie získať peniaze. Tie škola získala zo sponzorských príspevkov a od úspešných spoločností z okolia Dubnice nad Váhom a Ilavy. Najdrahšie bolo vybetónovanie plochy, stálo desaťtisíc eur.
Podobné rozloženie budov má veľa škôl, ktoré sa postavili v osemdesiatych rokoch, o projekt sa zaujímajú. Podľa slov Brunovského projektovú dokumentáciu poskytli obci Bojná v Topoľčianskom okrese.
Značky vedia naspamäť
Podľa učiteľky Ivety Florekovej je ihrisko prínosné. „Deti si všetko to, čo v teórií preberieme, môžu hneď prakticky vyskúšať,“ povedala.
Okrem prvého kontaktu s pravidlami cestnej premávky v materskej škole vedomosti školákov a predškolákov prehlbuje práve dopravné ihrisko. Podľa učiteľky si ho deti rýchlo obľúbili, väčšinu dopravných značiek už vďaka praktickému vyučovaniu poznajú.
Dopravné ihrisko chcú navštíviť školy z okolia Prievidze, Považskej Bystrice, Ilavy.
V súčasnosti je akútny nedostatok nových či zrekonštruovaných ihrísk nielen v Trenčianskom kraji, ale na celom Slovensku. Problém nastal po tom, ako sa veľký počet z nich predal. Potvrdzuje to aj dopravný analytik Jozef Drahovský.
„V minulosti bolo dopravných ihrísk veľa, tie sa ale predali a namiesto nich sa postavili nové budovy, v niektorých prípadoch veľmi lukratívne,“ povedal.
Hlavnou úlohou dopravného ihriska je deti naučiť, ako sa správať v úlohe účastníka cestnej premávky. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva policajného zboru v Trenčíne Eleny Antalovej deti v roku 2015 zavinili devätnásť dopravných nehôd, z nich sa osemnásť stalo v obci.
Oproti roku 2014 deti zavinili až o šesť nehôd viac. Nehody sa našťastie zaobišli bez usmrtenia účastníkov. Z rastúceho počtu nehôd je evidentné, že dopravnú výchovu potrebujú všetky deti, bez rozdielu školy, ktorú navštevujú.