TRENČÍN. V šestnástich materských školách v Trenčíne začali deti triediť odpad. V každej triede majú k dispozícii dve menšie nádoby na papierový a plastový odpad. Cieľom projektu v rámci environmentálnej výchovy je rozvíjať kladný vzťah k sebe a k okoliu v ktorom deti žijú.
„V predškolskom veku sú deti k všetkému dianiu omnoho citlivejšie a vnímavejšie ako dospelí. Sú prístupnejšie novým názorom, podnetom a nápadom. Čím skôr začneme formovať ich správanie sa voči prírode, tým väčší je predpoklad na dosiahnutie pozitívnych cieľov,“ hovorí riaditeľka Materskej školy na Legionárskej ulici Mária Kamencová.
Podľa nej je pozoruhodné, ako deti dokážu vnímať pestrosť prírody, všímajú si neporiadok a učia sa triediť odpad. „Čím skôr sa deti učia environmentálne správať, tým sa pre nich toto správanie stáva samozrejmejším a odrazí sa v ich každodennom živote,“ dodala Kamencová.
Záujem mali všetky škôlky
Podobný projekt už roky funguje v základnej aj materskej škole v Trenčianskych Tepliciach, ktoré sa stali pre Trenčín inšpiráciou. Trenčianska mestská komisia životného prostredia urobila prieskum, či by aj tunajšie škôlky mali o triedenie odpadu záujem. „Zistili sme, že záujem majú všetky, do konca februára tak dostala každá škôlka do každej triedy dve malé nádoby - jednu na plast a jednu na papier. Niekto by možno namietal, že sú to len dve komodity, ale neviem si predstaviť, ako by deti v škôlke mohli vytvárať napríklad sklený odpad,“ povedal poslanec mestského zastupiteľstva Miloš Mičega.
Podľa neho je to základ k tomu, aby sme v budúcnosti mohli budovať nadstavbu. „Predpokladáme, že deti budú doma inšpirovať rodičov. Niekde treba začať, začíname od škôlok,“ dodal Mičega.
Čo sa v škôlke naučia, prenesú aj domov
Dlhoročný environmentálny aktivista z Centra environmentálnych aktivít a od posledných komunálnych volieb aj poslanec trenčianskeho mestského zastupiteľstva Richard Medal hovorí, že ďalšou fázou bude krátky seminár pre učiteľky o tom, ako môžu s deťmi o témetriedenia odpadu komunikovať, dať im k dispozícii nejaké inšpirácie na aktivity, ktoré môžu s deťmi rozvíjať.
„Cieľom je začať s triedením odpadu od tých najmenších. Návyky od útleho detstva sú najstabilnejšie. Okrem toho máme skúsenosti aj v tom, že čo sa deti naučia v škôlkach prípadne na základnej škole, potom prenášajú aj do domácností. Veríme, že dôraz na triedenieodpadu v domácnostiach sa tým zvýši,“ konštatoval Medal.
150 nádob zaplatil sponzor
V trenčianskych škôlkach sa rozdalo 75 setov na triedenie odpadu, teda 150 nádob. Do projektu sa zapojili všetky MŠ v Trenčíne, s výnimkou jednej, ktorá už nádoby na triedenie odpadu mala.
Nádoby na triedenie odpadu neplatilo mesto Trenčín. „Škôlkam ich darovala spoločnosť Marius Pedersen. V blízkosti každej materskej školy sú veľké nádoby na papier a plasty, tam budú kontajneríky vysýpať,“ spresnila hovorkyňa mesta Erika Ságová.
V triedení sú stále rezervy
V triedení odpadov máme podľa Branislava Moňoka z občianskeho združenia Priatelia Zeme ešte rezervy.
„Farebné kontajneríky do tried sú veľmi dobrý nápad, pretože triedenie odpadov by sa malo stať každodennou súčasťou nášho života. Nemalo by to byť niečo výnimočné, že občas nájdem nejakú nádobu, ale deti by ich mali mať stále pred očami a stále by mali byť vedené k tomu, aby odpad stále triedili, aby to bola úplná rutina, aby to nepovažovali za prácu navyše, ako sa to doteraz berie na Slovensku,“ povedal Moňok.
Slovensko podľa neho dlhodobo neplní ciele, ktoré stanovila Európska komisia, čo sa týka triedenia odpadu a kompostovania biologických odpadov. Preto aktivity typu vzdelávanie verejnosti alebo na školách či v materských školách Priatelia Zeme veľmi vítajú. „Je to nevyhnutné, aby sme sa mohli posunúť dopredu,“ povedal Moňok.
Podľa neho treba na odpadové hospodárstvo tri veci.
„Vytvoriť komfortný systém pre obyvateľov, vzdelávať obyvateľov a kontrolovať obyvateľov. Aktivita v Trenčíne je o tom vzdelávaní, kde treba začať u najmenších detí,“ dodal Moňok.