TRENČÍN. V Trenčianskom kraji vyhrala voľby do Národnej rady SR strana SmerSD. Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, Smer-SD získal v Trenčianskom kraji 35,53 % hlasov. V porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2012, kedy Smer-SD získal 55,25 % hlasov, stratila vládna strana takmer 20 percent voličov.
Druhou najsilnejšou stranou v Trenčianskom kraji sa stala s 11,34 % hlasov SaS.
Päťpercentnú hranicu v kraji prekročili SNS (11,02 %),OĽaNO-NOVA (9,82 %), ĽS Naše Slovensko (8,73 %), Sme rodina – Boris Kollár (7,68 %) a #Sieť (5,63 %). KDH neprekročilo túto hranicu ani v Trenčianskom kraji (4,25 %).
V Trenčianskom samosprávnom kraji bolo v zoznamoch zapísaných spolu 487.648 voličov v 649 okrskoch. Z nich 305.753 hlasovalo osobne a 1630 poštou zo zahraničia. Platných hlasov bolo 303.259.
Volebná účasť v kraji dosiahla podľa neoficiálnych výsledkov 63,08 %.
Najvyššia volebná účasť bola v okrese Trenčín (64,53 %), najnižšia v okrese Nové Mesto nad Váhom (61,64). Priemerná účasť voličov v parlamentných voľbách v roku 2012 dosiahla v Trenčianskom samosprávnom kraji 62,35 percenta, na hlasovaní sa pred štyrmi rokmi z celkového počtu 491.736 voličov zapísaných v zoznamoch zúčastnilo 306.637 voličov.
Pokojný priebeh
Voľby v Trenčianskom kraji prebehli pokojne. Okresné volebné komisie v kraji riešili len niekoľko drobností, bezproblémový priebeh hlásila aj polícia. Podľa podpredsedu Okresnej volebnej komisie v Trenčíne Jaroslava Hasáka sa všetky podnety a otázky podarilo vyriešiť telefonicky alebo návštevou vo volebnej miestnosti.
„Telefonovala žena, že jej manžel má v občianskom preukaze uvedené len mesto Trenčín, a nevie, kde má ísť voliť. Rodičia mu totiž zrušili trvalý pobyt na adrese, kde býval,“ povedal Hasák. Poradili jej, aby išli voliť do Domu Armády v centre Trenčína. „Tu môžu voliť ľudia, ktorí nemajú v Trenčíne nahlásený trvalý pobyt, napríklad aj bezdomovci,“ spresnil Hasák.
Menšie problémy zaznamenali aj s urnou na nepoužité hlasovacie lístky. Jedna volebná komisia ju umiestnila blízko plenty, za ktorou sa hlasuje. Ľudia si ju tak podľa Hasáka mohli pomýliť s volebnou urnou.
„Posunuli sme ju o tri metre ďalej, väčšinou tam ale sedí člen volebnej komisie, ktorý ľudí usmerňuje. Neboli s tým vážnejšie problémy,“ dodal Hasák.
Žiadne vážne incidenty nezaznamenali ani v okrese Nové Mesto nad Váhom.
„Všetko prebehlo v poriadku. Trochu prekvapila účasť, ktorá bola mierne vyššia ako býva iné voľby,“ informoval včera zapisovateľ Okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom Roman Kozáček.