TRENČÍN. V Nemocnici pre obvinených a odsúdených a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne využilo právo zúčastniť sa na dnešných voľbách do Národnej rady desať obvinených a odsúdených.
V zariadení je v čase konania volieb 250 odsúdených a 23 obvinených osôb.
„Neoprávnených voliť je sedem cudzincov, jeden je nespôsobilý na právne úkony, 41 z nich je odsúdených za obzvlášť závažný zločin. Všetkých obvinených a odsúdených sme poučili o práve voliť, oznámili sme im, že si môžu nechať poslať voličský preukaz a môžu voliť,“ povedal vedúci organizačno-právneho oddelenia ústavu Michal Chrenka. Túto možnosť využili desiati z nich.
Niektorí neverili
Pred volebnú komisiu predviedli aj 23 väzňov, ktorí nemali voličský preukaz, ale voliť chceli. Predseda volebnej komisie im to bez potrebných dokumentov neumožnil.
Podľa riaditeľa nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne Miloša Drgu to robia z praktických dôvodov.
„U nás máme špecifickú klientelu, máme tu aj psychiatrických pacientov, ktorí neveria zamestnancom nemocnice. Inú váhu má, keď im povie volebná komisia, že nemôžu voliť, pretože nesplnili podmienky,“ dodal Drgo.
Predseda volebnej komisie Juraj Vrba bol vo väzenskom zariadení po prvý krát. Napriek tomu ho prísne bezpečnostné opatrenia pri vstupe nezaskočili. „Vnímam to normálne, pre mňa je to práca. Od rána som sa nezastavil. S väznicou sme komunikovali už niekoľko dní vopred. Pri vstupe boli štandardné bezpečnostné opatrenia, osobná prehliadka,“ povedal Vrba.

Možno sa vrátia
Voľby tu prebehli bez problémov, do väzenského zariadenia sa však ešte možno dnes volebná urna vráti.
„Ak by k nám počas volieb premiestnili nových obvinených alebo odsúdených, ktorí by chceli voliť, budeme musieť ešte raz zabezpečiť volebnú komisiu,“ dodal Chrenko.
Možnosť voliť využil aj odsúdený Miroslav, ktorý si odpykáva trest uložený v Rakúsku. „Takúto príležitosť som si nemohol nechať ujsť, vo výkone trestu som ešte nevolil. Posledné voľby som volil na slobode, som tu jeden rok, ak všetko dobre pôjde, o mesiac som doma,“ povedal s tým, že každý by mal využiť možnosť voliť. „To ako to teraz pokračuje, to je ako zlý žart,“ dodal so smiechom.
Voliť nemôžu všetci
Aktuálne sa na Slovensku vo výkone väzby nachádza 1474 obvinených, z toho 75 žien, a vo výkone trestu odňatia slobody 8639 odsúdených, z toho 588 žien. Takmer 1700 slovenských väzňov však v dnešných parlamentných voľbách voliť nemôže.
Prekážkou ich práva voliť je, že buď boli odsúdení za obzvlášť závažný zločin, alebo sú cudzinci, alebo osoby pozbavené spôsobilosti na právne úkony či sú neplnoletí.
Parlamentné voľby v roku 2012 v ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže využilo na voľbu 158 obvinených a 592 odsúdených, čo súhrne predstavuje 8,29 %-tnú účasť.