STARÁ TURÁ. Topoľová alej, ktorá v Starej Turej lemuje cestu do rekreačnej oblasti Dubník, ešte tento rok zmizne. Dominanta mesta, ktorú vidno už z diaľky, je v zlom stave.
Viac ako 150 stromov vysadili približne pred šesťdesiatimi rokmi. Staré stromy presychajú a sú napadnuté drevokaznými hubami.
Alej popri ceste na Dubník má asi pol kilometra, cesta je pomerne frekventovaná – ľudia sem chodia na prechádzky.
Stromy ohrozujú ľudí aj autá
Mesto sa obáva, že môže dôjsť k ohrozeniu ľudského zdravia a majetku.
„Topole sú krátkoveké a nie príliš kvalitné dreviny, ich drevo je zdravé maximálne do 50 rokov. Potom už začínajú degenerovať, je potrebné túto drevinu nahradiť,“ hovorí vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Starej Turej Jana Mináriková.
Stromy podľa nej začali vysychať a ohrozovať chodcov aj prechádzajúce autá.
„Pre ráznu obnovu sme sa rozhodli už vlani na komisii životného prostredia. Okrem posudkov potrebujeme aj súhlasy vlastníkov pozemkov, na ktorých stromy rastú. Tie v súčasnosti vybavujeme, asi 60 percent už ich máme zabezpečených,“ povedala Mináriková.
Na jeseň ich vyrúbu
S výrubom chcú začať až v období vegetačného pokoja, pravdepodobne v októbri. „Chceme tiež zabrániť tomu, aby bola poškodená úroda na poliach poľnohospodárskeho družstva, ktoré má hneď vedľa topoľov svoje lány,“ spresnila hovorkyňa mesta Lívia Boorová.
Podľa nej je výrub stromov nevyhnutný. „Je to veľká dominanta mesta, alej víta každého návštevníka. Žiaľ, je to potrebné a veríme, že alej nezmizne, ale tam opäť bude. Vysadíme novú, ktorá bude možno ešte krajšia a bude ľuďom robiť takú istú radosť, ako tá súčasná,“ dodala Boorová.
Topole sú krátkoveká drevina
Stav stromov skúmali pracovníci mestskej spoločnosti Lesotur.
„Posudzovali sme ich vizuálne, cez ulomené konáre vstupuje dovnútra kmeňu hniloba. Robili sme tri – štyri závrty Presslerovým nebožiecom do hĺbky asi 40 centimetrov,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Ivan Durec.
Na vzorkách dreva zistili známky hniloby, poškodené sú kmene stromov.
Topole sú podľa neho krátkoveká drevina, vysadili ich v šesťdesiatych rokoch a teraz sú v zenite svojho života.
Zmiznú aj zdravé stromy
Mesto teraz plánuje vyrúbať všetky stromy, aj tie, ktoré sú zdravé. Podľa Dureca nemá zmysel vyrúbať iba tie, ktoré sú napadnuté hnilobou.
„Sú to stromy, ktoré boli sadené v rovnakom čase a majú rovnaký vek. Dalo by sa to riešiť nejakým zmladzovacím rezom, ale to by musela ísť tretina stromu dole, vyzeralo by to ešte horšie. A bolo by to riešenie na päť-šesť rokov, pretože všetky tieto stromy dosluhujú,“ dodal Durec.
Cesta na Dubník ale bez stromov nezostane, mesto pripravuje za topole náhradnú výsadbu. Z akých stromov bude, v tejto chvíli ešte nie je rozhodnuté, sadiť budú o rok na jar.
„Sú tam vhodné akékoľvek dreviny, ktoré kompozične zapadajú do krajiny. Viem si tam predstaviť lipy, ktoré sú veľkým prínosom pre včelárov, viem si tam predstaviť oskoruše, javory, buky, duby, jedlé gaštany, škála vhodných drevín je pestrá,“ uzavrel Durec.
Stromy sú podľa ochrancov hodnotné
Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme hovorí, že pri výruboch v obciach a mestách by sa mal posudzovať zdravotný stav každého jedného stromu.
„Vyrúbať strom je veľmi jednoduché, ale dosadiť ho späť, aby mal 50 či 100 rokov, to už jednoduché nie je. Dnes sa toľko hovorí o globálnom otepľovaní, každý strom je hodnotný pre krajinu, ochladzuje prostredie a zadržiava veľké množstvo vody. Myslím si, že to je tá najdôležitejšia funkcia stromov v našej krajine,“ dodal Moňok.
