NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ľudská krutosť na bezbranných zvieratách dosahuje čoraz väčšie rozmery. Ani okamžitá pomoc novomestských veterinárov nepomohla zachrániť život päťročnému psíkovi, ktorého v zúboženom stave našiel pri prechádzke pri potoku Trstie vo Vaďovciach manželský pár.
S pomocou psíkovi nezaváhali, spojili sa s útulkom v Novom Meste nad Váhom a previezli ho do veterinárnej ambulancie.
„Psík bezvládne ležal pri potoku, mysleli si, že je mŕtvy. Keď prišli bližšie, zdvihol hlavičku, ešte žil,“ uviedla vedúca útulku Nádej Oľga Áčová. Zúbožený psík prešiel napokon rukami troch veterinárov, ktorí potvrdili aj príčiny vzniku konkrétnych zranení.
„Mal sečnú hlavu na hlave spôsobenú sekerou. Na opuch-nutom krku mal diery, ktoré boli spôsobené zrejme vidlami alebo iným ostrým predmetom,“ vysvetlila Áčová.
Psíkovi boli podľa vyjadrenia veterinárov spôsobené zranenia pred troma-štyrmi dňami. Ak by okoloidúci ľudia nahlásili jeho zranenia okamžite, bol by po zákroku veterinárov pravdepodobne prežil.
„Ležal na takom mieste, že ho museli vidieť viacerí ľudia. Ľudská nevšímavosť je zlá. Predpokladám, že k potoku vo Vaďovciach ho priviezli z inej dediny, aby ho nikto z domácich nespoznal,“ povedala vedúca útulku.
Stredne veľkého huňatého kríženca sa majiteľ nemusel zbavovať pre starobu, mal iba päť rokov. Jeho zranenia boli natoľko závažné, že veterinári ho napokon navždy uspali.
V útulku je veľa psov
V novomestskom útulku Nádej je v súčasnosti 68 psov. V januári ich pribudlo 15. Často privážajú opustené celé vrhy nájdené v kontajneroch i na odpočívadlách.
„Psíkovia stále pribúdajú. Najviac v októbri a v novembri. A to mám ešte doma fenu so šiestimi malými šteniatkami. Mala veľké problémy. Nepila, nejedla, nemala mlieko, tak som ju zobrala domov na prevýchovu,“ usmiala sa vedúca. V útulku, v ktorom pracujú štyria zamestnanci, mali zatiaľ maximálne 74 psov.
Do útulku vozia opustených, chorých a týraných jedincov z celého okolia. Najväčší počet pochádza z rómskych usadlostí.
„Keď ich idem brať, vznikajú doslova boje. Vôbec nevnímajú, že psov týrajú. Často majú dolámané kosti, vypichnuté oči. Pritom tvrdia, že psov milujú,“ skonštatovala.
Čoraz horšia je aj situácia v adopcii psov žijúcich v útulkoch. Ľudia nemajú o takýchto psov záujem. „Za polroka si vezmú jedného-dvoch,“ potvrdila Áčová.
Za týranie zvierat odsúdili šiestich ľudí
Za posledných šesť rokov bolo na Slovensku nepodmienečne odsúdených za trestný čin týrania zvierat šesť ľudí. Odsedeli si spolu 59 mesiacov, najdlhší z trestov trval 22 mesiacov. Za týranie zvierat je na Slovensku v priemere odsúdený jeden človek na deväť mesiacov.
„Žiadame exemplárne tresty pre tyranov zvierat. Slovensko má všetky páky na to, aby prípady mohlo riešiť v súlade s platnou legislatívou. Hoci nemáme samostatný zákon o ochrane zvierat a zviera je podľa zákonov vecou, stačí niekoľko malých úprav a situácia na Slovensku môže byť iná,“ uviedla Zuzana Stanová, právnička iniciatívy Zvierací ombudsman.
Útulky nemajú popri záchrane a hľadaní nových domovov pre zvieratá kapacity, aby podávali trestné oznámenia na páchateľov, alebo tak nerobia zo strachu.
Práve v tomto im ponúka pomocnú ruku iniciatíva Zvierací ombudsman, ktorá na Slovensku pôsobí od minulého roka. Dôležité je, aby ohlasovanie týraní zvierat nebolo tabu a aby pred ním ľudia nezatvárali oči.