STARÁ TURÁ. Moderné merače spotreby vody vyrába v Starej Turej nadnárodná firma Sensus v priestoroch bývalého podniku Chirana, ktorý okrem zdravotníckej techniky vyrábal v minulosti aj vodomery.
„Práve tradícia a dlhoročné skúsenosti tunajších odborníkov rozhodli, prečo táto významná investícia smeruje na Slovensko,“ povedal generálny riaditeľ Sensus EME&AP Roland Rott z Nemecka. Vo firme tak spolu nájde prácu viac ako tristo ľudí.
Milión plus milión
V zrekonštruovaných priestoroch sú nainštalované nové montážne linky, spoločnosť tu preinvestovala viac ako milión eur a ďalší milión plánuje investovať na zdvojnásobenie výrobnej kapacity.
„Ľudia majú záujem o túto prácu, verím, že sa počet pracovných miest podarí bez problémov naplniť. Priemerná mzda bude niekde nad úrovňou tisíc eur v hrubom,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Vojtech Červenka.
Pomôže vodárňam aj ľuďom
Unikátnosť nového merača spotreby vody je podľa neho v tom, že elektromagnetický princíp merania a batéria, ktorá je v ňom, umožňuje posielanie dát každých 15 sekúnd po dobu až 15 rokov.
„Prínos je pre vodárne, lebo si budú môcť strážiť, čo sa im deje v sieti, strážiť si prípadné úniky. Obyvatelia zase budú mať možnosť kontrolovať si svoju spotrebu vody cez webové konto on-line, nebudú musieť čakať na faktúry od vodárenskej spoločnosti,“ spresnil Červenka s tým, že ľudia už nebudú musieť čakať, kedy príde odpočtár a púšťať ho do bytu.

Spotrebu hlási automaticky
„Vodomer automaticky cez svoju rádiovú sieť umožní prenos údajov na server,“ dodal.
Očakáva, že na Slovensku sa tento systém napriek vyššej cene v porovnaní s klasickým meračom spustí počas najbližších rokov.
Ročne plánujú vyrobiť takmer 300-tisíc meračov, pričom už dnes je ich produkcia vypredaná na najbližšie tri roky.
Bez štátnej pomoci
Podľa Rastislava Chovanca, štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva, je veľmi dobré, že na Slovensko prichádzajú aj takí investori, ktorí nemusia žiadať investičnú pomoc.
Na to, aby firma mohla požiadať napríklad o daňové prázdniny, musela by v tomto regióne investovať minimálne 10 miliónov eur. Firma túto sumu neprekročila, napriek tomu zamestná spolu tristo ľudí.
Miera nezamestnanosti v Starej Turej je aktuálne 6,9 percenta. Podľa slov primátorky mesta Anny Halinárovej dopyt po zamestnancoch už prevyšuje ponuku úradu práce.
„Myslím si, že koncom školského roka, keď zo stredných škôl vyjdú absolventi, prácu si nájdu,“ dodala Halinárová.
Ľudia sú tu spokojní, chvália prácu aj kolektív
Zamestnanci, ktorí tu pracujú, si robotu pochvaľujú.
„Bývam v Starej Turej, mám to blízko, je to čistá robota, v teplom a čistom prostredí. Predtým som robila v celkom inej profesii, stále sa ešte len zaúčam. Robím tu len mesiac, dúfam, že neskôr, keď sa zaučím, budem mať vyšší plat ako teraz,“ povedala Vlasta Bušová.
Podľa Ivety Hô Chíovej je tu práca čistá, ľahučká, nenáročná aj pre ženy. „Človek sa ľahko zaučí. Kedysi dávno som v Chirane robila, ešte pred jej krachom. Potom som robila vo fabrike na plasty, robili sme pre Sensus, preto som aj sem išla, keď potrebovali nových pracovníkov. Je tu vynikajúci kolektív, pripomína mi to starú dobrú Chiranu,“ dodala s úsmevom.
