TRENČÍN. Zlepšenie životného prostredia a skvalitnenie života pre viac ako 100 tisíc ľudí má priniesť odkanalizovanie a rekonštrukcie čistiarní odpadových vôd. Hotový projekt včera slávnostne odovzdali do užívania v Trenčíne.
Staré čistiarne nespĺňali normy
Staré čistiarne vybudovali v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, ich technológie nespĺňali požadované parametre. S prácami začali v roku 2013. „Zrekonštruovali sme štyri čistiarne, najväčšie sú ľavobrežná v Trenčíne pre 57 tisíc obyvateľov a Nové Mesto nad Váhom pre 30 tisíc obyvateľov,“ hovorí projektová manažérka Monika Čižnárová.
Okrem toho opravili čistiarne v Trenčianskej Teplej, Trenčianskych Stankovciach a vybudovali úplne novú čistiareň v Ivanovciach.
Pribudlo tiež 58 kilometrov kanalizácie v Omšení, Zamarovciach, Trenčianskych Stankovciach, Veľkých Bierovciach, Opatovciach, Adamovských Kochanovciach, Chocholnej-Velčiciach, Melčiciach–Lieskovom a Ivanovciach. Nových je aj 26 kilometrov vodovodu v Očkove, Pobedime a Podolí.
Podľa projektovej manažérky Čižnárovej do piatich rokov musia napojiť na kanalizáciu minimálne 85 percent obyvateľov. Neobáva sa, že by tento počet nedokázali naplniť, pretože pripojenie na kanalizáciu podľa nej prinesie ľuďom aj úsporu peňazí. „Kubík odpadovej vody zo žumpy vyjde okolo päť eur, kubík cez kanalizáciu jedno euro,“ dodala Čižnárová.
Pomohol si aj Trenčín
Kanalizácia chýbala aj v niektorých mestských častiach Trenčína.
„Je to dôležitá investícia, Opatová a Záblatie sú už odkanalizované, čo znamená, že Trenčín je celý vyriešený,“ informoval primátor Richard Rybníček.
Celkové náklady dosiahli približne 56 miliónov eur. Približne 44 miliónov eur išlo do projektu z Kohézneho fondu a zo zdrojov štátneho rozpočtu, asi 10 miliónov investovali Trenčianske vodárne a kanalizácie zo svojich zdrojov a z úveru. V Trenčíne z tejto sumy preinvestovali približne štvrtinu.
Stále chýbajú menšie obce
Podľa Eleny Pätoprstej zo združenia Ekofórum by už v 21. storočí nemali byť obce bez kanalizácie. „Mala by to byť úplná samozrejmosť a toto riešené ako priorita, pretože tam ide o čistotu spodných vôd, tam ide o zdravie verejnosti,“ povedala s tým, že je škoda, že stále zostáva množstvo menších obcí, ktoré unikajú pozornosti štátu a úradníkom, ktorí rozhodujú o eurofondoch.
„Aj tí ľudia platia dane, majú právo na zdravý životný štýl. Rozumiem, že to nie je rentabilné, ale zdravie je dôležitejšie ako peniaze,“ dodala Pätoprstá.