NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Od 15. februára funguje bezproblémový chod všetkých základných a stredných škôl aj v okrese Nové Mesto nad Váhom. Zapojenosť pedagógov z novomestských škôl bola počas celého štrajkového obdobia nízka.
Do štrajku vstúpila iba časť pedagogických zborov z dvoch základných škôl v Novom Meste nad Váhom a päť pedagógov z Gymnázia M. R. Štefánika v tomto meste.
Štrajkovalo 25 novomestských učiteľov
Štrajkový prím v novomestskom regióne prevzala na seba Základná škola na Ulici kpt. Nálepku, kde celoslovenský štrajk učiteľov podporilo svojou aktívnou účasťou sedemnásť pedagógov.
„Na škole štrajkovali predovšetkým učitelia druhého stupňa, ktorých bolo štrnásť. Dve učiteľky boli z prvého stupňa a jedna vychovávateľka. Štrajk trval tri dni a žiaci 8. a 9. ročníka v týchto dňoch ostali doma. Ostatné ročníky sa vyučovali podľa provizórneho rozvrhu,“ uviedli štrajkujúci. Výrazne menším počtom troch štrajkujúcich učiteľov podporili protestnú akciu organizovanú Iniciatívou slovenských učiteľov aj učitelia Základnej školy na Tematínskej ulici.
V Novom Meste nad Váhom štrajkovali tiež zamestnanci Gymnázia M. R. Štefánika.
„Na našej škole podporilo štrajk päť pedagógov hneď počas prvého týždňa. Niektorí štrajkovali tri dni, ďalší o deň dlhšie. Našou účasťou sme podporili živú reťaz v Trenčíne,“ uviedol jeden zo štrajkujúcich. Nízky počet štrajkujúcich na tejto takmer storočnej novomestskej strednej škole neobmedzil jej chod.
Do štrajku sa zapojilo tisíc škôl
Okamžite po odovzdaní štrajkovej štafety vysokým školám vyhodnotila Iniciatíva slovenských učiteľov bilanciu štrajku.
„Počas troch týždňov sa do štrajku zapojilo približne 15- tisíc učiteľov z 1000 škôl. Neodučených bolo viac ako 400- tisíc vyučovacích hodín,“ uviedol Branislav Kočan zo štrajkového výboru.
Podľa jeho slov chce ISU tento dôležitý akt podpory požiadaviek využiť na efektívnejší spôsob ich presadzovania v ďalšej etape o lepšie školstvo.
„Vďaka štrajku sa problematika školstva stala dôležitou spoločenskou a politickou témou. Napriek tomu, že odporcovia štrajku nám vyčítali neformálnosť, my považujeme skutočnosť, že pedagogickí a odborní zamestnanci doň vstupovali len na základe svojho presvedčenia, za kľúčový moment vypovedajúci o akútnosti nahromadených problémov v školstve,“ pokračoval Kočan.
Živá reťaz bola aj v Trenčíne
Popri štrajku bolo zorganizovaných množstvo sprievodných akcií.
„Uskutočnilo sa sedemnásť demonštrácií a pochodov od Bratislavy cez Ružomberok, Poprad až po Košice. Podporu učiteľom vyjadrili aj účastníci akcií v Brne, Bruseli i v Londýne,“ ďalej informoval Kočan. Iniciatíva slovenských učiteľov zorganizovala živé reťaze v 17 mestách, bol medzi nimi aj Trenčín. Živých reťazí sa na celom Slovensku zúčastnilo 12-tisíc ľudí.
„Zorganizovali sme aj 15 charitatívnych akcií. Varili a pomáhali bezdomovcom, odovzdali krv a upratovali verejné priestranstvá,“ povedal Kočan.
S ohlasom sa stretli aj stovky stretnutí a diskusií v školách, kaviarňach, knižniciach a v kníhkupectvách.
MARTIN ŠIMOVEC autor je učiteľ, do štrajku sa zapojil