SOBLAHOV. Hoci zásobujú Trenčín pitnou vodou, kanalizáciu vo väčšej časti Soblahova nemajú.
Investíciu vo výške približne tri a pol milióna eur chcela obec prefinancovať cez eurofondy, príspevok na odkanalizovanie však nemôže dostať. Chýba totiž v zozname aglomerácií, ktoré môžu žiadať o európske peniaze.
Nie sú v zozname
V roku 2007 robilo ministerstvo životného prostredia zoznam obcí, ktoré majú viac ako dvetisíc obyvateľov a môžu čerpať fondy na vybudovanie kanalizácie. Soblahovu vtedy chýbalo len pár desiatok obyvateľov, ďalší rok už ale dvojtisícovú hranicu prekonal. Do zoznamu ho už ale nedoplnili.
Zo žiadosti o finančné príspevky na rekonštrukciu kanalizácie sú dodnes vyradení. „Koncom minulého roka sme dostali vyjadrenie z ministerstva životného prostredia, že nie sme zaradení do zoznamu aglomerácií, ktoré spĺňajú podmienky na to, aby mohli čerpať európske peniaze,“ hovorí starosta obce Marián Hudec.

Soblahov má v súčasnosti asi 2200 obyvateľov, pričom odkanalizovaná je približne tretina obce, dobudovať potrebujú približne sedem kilometrov.
„Dozvedel som sa, že tieto zoznamy sú uzavreté a nedá sa už do nich našu obec doplniť. Je mi to ľúto, lebo obec je blízko krajského mesta, chceli by sme, aby tu bolo lepšie životné prostredie. Žiaľ, to nejde, a my na to peniaze nemáme,“ dodal starosta.
Ľudia si zvykli, niektorým chýba
Obyvatelia Soblahova si na život bez kanalizácie zvykli, niektorým by ale život uľahčila.
„Žumpu používame roky, vyhovuje mi to. Dávame ju vyprázdniť dvakrát do roka, za to platíme. Keď bude kanalizácia, budeme platiť za kanalizáciu,“ povedala Mária Janíčková.
Niektorí obyvatelia obce hovoria, že pri väčších dažďoch je vypúšťanie žúmp do potoka bežnou praxou.
„Keby sme mali v celej obci kanalizáciu, nebolo by tu toľko smradu, niektorí to večer vypúšťajú zo žumpy. Máme tu zdroje pitnej vody, jeden je v blízkosti domu, kde bývam, volá sa Žlábok, odtiaľ ide voda do Trenčína. Ak by bola kanalizácia, nebolo by to pre nás lacnejšie, ale určite hygienickejšie“ povedala dôchodkyňa Anna Šedivá.

Ministerstvo zoznam nedoplní
Na skoré vybudovanie kanalizácie ale v Soblahove môžu zabudnúť. Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že zoznam oprávnených žiadateľov neplánuje meniť.
„Zoznam aglomerácií nad 2-tisíc obyvateľov, ktorý vypracovalo ministerstvo v roku 2007, už nie je možné meniť. Obce, ktoré nie sú súčasťou aglomerácií nad 2 000 obyvateľov, nie sú oprávnené na podporu prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia,“ informoval hovorca ministerstva Maroš Stano.
Riešenie problematiky odkanalizovania je podľa neho možné v rámci iných programov. „Konkrétne z Programu rozvoja vidieka ako aj Integrovaného regionálneho operačného programu. V rámci rezortu životného prostredia existuje možnosť podpory aktivít z Environmentálneho fondu,“ dodal Stano.
Podľa odborníka je to neštandardné
Odborník na eurofondy a informatizáciu verejnej správy Michal Ivantyšyn hovorí, že európska smernica, ktorá určuje oprávnenosť obcí čerpať eurofondy na budovanie kanalizácie, je voľná.
„Je veľký mýtus, že Európska komisia je byrokratický orgán, ktorý presne určuje, kto je vlastne oprávnený a kto oprávnený nie je.
Princíp je taký, že tam, kde to má zmysel, tam je možné podporiť budovanie kanalizácie.
Čiže, keď naše slovenské orgány vysvetľujú pomerne striktne len podľa počtu obyvateľov, tak to nie je naplnenie duchu toho, čo hovorí Európska komisia,“ povedal Ivantyšyn.
Slovenské orgány by podľa neho v tomto prípade mohli mať oveľa flexibilnejší prístup a rozhodovať nie podľa nejakých prísnych pravidiel, ale brať do úvahy vecnú stránku.
„Je to veľmi neštandardná situácia a nemala by sa stať. Obec by mala sama žiadať, aby sa to uviedlo na pravú mieru a ďalšie inštitúcie by mali rešpektovať skutkový a vecný stav,“ dodal Ivantyšyn.