TRENČÍN. "Vojenská polícia musí vedieť zabezpečiť ozbrojené sily z hľadiska štábnych cvičení a vojenských cvičení. Musela modernizovať nielen techniku, ale prispôsobiť svoju organizačnú štruktúru a modifikovať svoje praktické zručnosti pri policajnej ochrane ozbrojených síl," priblížil Hamar s tým, že okrem policajnej ochrany Ozbrojených síl Slvoenskej republiky a ministerstva obrany plní úlohy aj v oblasti medzinárodného a domáceho krízového manažmentu.
Veľkým medzníkom pre Vojenskú políciu bol podľa neho vstup Slovenska do štruktúr NATO, kde sa musela prispôsobiť požiadavkám členských krajín tak, aby bola kompatibilná, operatívna a odborne spôsobilá. "Vojenská polícia je pripravená poskytnúť súčinnosť Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Policajnému zboru pri ochrane štátnej hranice v súvislosti s migračnou krízou. Príslušníci Vojenskej polície sú dostatočne vycvičení, majú policajné spôsobilosti a sú technicky tak zabezpečení, že v plnom rozsahu môžu pomôcť ochrane štátnej hranice v prípade potreby," doplnil riaditeľ. Vyzdvihol tiež tradične dobrú spoluprácu s Policajným zborom Slovenskej republiky.
Riaditeľstvo Vojenskej polície sídli v Trenčíne, po reorganizácii v roku 2014 sa člení na odbory a oddelenia po vzore Policajného zboru Slovenskej republiky. "Počet príslušníkov Vojenskej polície je približne 2,5 percenta z celkového počtu príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Asi 15 percent členov Vojenskej polície tvoria ženy," dodal Hamar s tým, že počty členov Vojenskej polície sú momentálne naplnené asi na 97 percent.
Na oslave výročia nechýbal ani predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini, predstavitelia štátnej správy, samosprávy. "Prišiel som nielen oceniť príslušníkov Vojenskej polície, ale najmä im poďakovať za prácu, ktorú odvádzajú na misii v Afganistane, kde si ich mimoriadne vážia," skonštatoval predseda parlamentu.