TRENČÍN. Občianske združenie Silnejší slabším z Trenčína predstavilo projekt Spoza brány k politikom. Má pomôcť mladým ľuďom z detských domovov alebo domovov sociálnych služieb lepšie sa začleniť sa do života.
Tí často nevedia, ako vybaviť základné veci. Projekt predstavili v Trenčíne a je prvým takýmto projektom na Slovensku. Zapojiť sa do neho môžu ľudia do 30 rokov.
Osamostatniť sa nie je jednoduché
Problémy, ktoré musia riešiť mladí po odchode z detského domova, sú pre mnohých ľudí triviálne.
„Tesne po osemnástke, keď som sa mala osamostatniť, mala som s tým problém. Ísť sama k lekárovi, niesť za všetko zodpovednosť, nebolo to vôbec jednoduché,“ hovorí Deana, ktorá bola od narodenia v dojčenskom ústave a neskôr žila dvadsať rokov v detskom domove.
Teraz má 23 rokov a hovorí, že takýto projekt je dôležitý pre deti z domovov, aby sa vedeli zaradiť, aby sa nebáli úradov a rôznych inštitúcií.
Deti vyrastajú v skleníkových podmienkach
Odborná garantka projektu Silvia Štefániková z Regionálneho centra mládeže v Trenčíne hovorí, že deti v detských domovoch vyrastajú v skleníkových podmienkach, čo spôsobuje, že po odchode nevedia fungovať v reálnom živote.
„Nevedia napríklad zostaviť obyčajný rodinný rozpočet, problém majú s nákupmi. Nevedia ísť na matriku, vybaviť si doklady a podobne. To sú základné zručnosti, s ktorými ostatným deťom pomáhajú rodičia, alebo im radia, ako majú postupovať. Deti, ktoré vyjdú z domovov, sa nemajú koho spýtať,“ povedala Štefániková.
Majú perspektívu
Projekt bude mať dve cieľové skupiny, jednou sú deti z detských domovov, druhou klienti domovov sociálnych služieb. Trvať bude dva roky.
„V prvej skupine budeme riešiť, ako majú deti postupovať, keď dosiahnu vek 18 rokov, čo môžu robiť ďalej, ako rozvíjať ich talent, na čo sú vhodní, aké profesné zameranie môžu mať v budúcnosti.
V druhej skupine sú deti z domovov sociálnych služieb, s nimi robí občianske združenie Silnejší slabším už dlhodobo. Cieľom je ukázať, že majú perspektívu a dokážu niečo zmeniť,“ dodala Štefániková.
Bez zázemia zlyhávajú
V Trenčíne sa do projektu zapojil detský domov v Zlatovciach, kde sa starajú aj o deti s duševnými chorobami a tiež o týrané deti, ktoré nemajú žiadne sociálne zázemie. Ich štartovacia plocha je veľmi sťažená.
„Kým sú deti pod ochranou detského domova, mnohé veci fungujú. Ak sa tento odborný servis stratí a deti sú odkázané samy na seba, v živote zlyhávajú. Z vlastných skúseností vieme, že mnohé sú okradnuté, zneužité, napriek poskytnutej podpore nevedia prijať pomoc, zostávajú osamotené, opustené, často zostanú na pokraji spoločnosti,“ hovorí riaditeľka Detského mestečka Žaneta Janišová.
Tento projekt je podľa nej nová šanca, ako zlepšiť deťom život.
„Zameriavame sa hlavne na proces osamostatňovania sa mladých dospelých. To znamená nové príležitosti v pracovnom procese, nájsť si vhodné ubytovanie aj nové priateľstvá, vzťahy,“ hovorí Janišová.
V detskom domove v Zlatovciach je aktuálne 130 detí. Projekt zamerali na deti, ktoré sa pripravujú na osamostatnenie, tých je aktuálne 36.
Z domova odchádzajú po dovŕšení 18 rokov, ale zostať tu môžu až do skončenia štúdia. „Učia sa písať žiadosť do zamestnania, životopisy, ale vždy je to pod zastrešením detského domova. V samostatnom živote je to už pre ne náročné,“ dodala Janišová.
Učia sa bežné aktivity
Do projektu sa zapojil aj Domov sociálnych služieb v Adamovských Kochanovciach. Momentálne tu žije 78 klientov, zapojiť sa môže desať až pätnásť z nich.
„Naši klienti sa potrebujú naučiť bežné aktivity, ako cestovať, nakupovať v obchode, manipulovať s financiami, ale musia sa naučiť aj vystupovať, formulovať svoje potreby,“ hovorí riaditeľka domova Jana Pondušová.
Niektorí klienti už prvé kroky k väčšej samostatnosti robia.
„Máme dve klientky, ktoré chodia na spev do základnej umeleckej školy a pritom sa učia aj cestovať. Zatiaľ chodia so sprievodom, je však potenciál, že by boli schopné precestovať samy z Adamovských Kochanoviec do Trenčína a túto cestu si v pohode zapamätať.
Máme tiež klientku, ktorá sa realizuje v našej keramickej dielni a začala chodiť v januári do Trenčína na keramický kurz,“ dodala Pondušová.