ČACHTICE. Drugetovská kúria zo 16. storočia v Čachticiach stále čaká na svoju záchranu. Strecha je na mnohých miestach poškodená, múry deravé.
Okolo kúrie bola kedysi nádherná záhrada so vzácnymi rastlinami a stromami, teraz pomaly pustne.
Objekt patrí obci, tá na záchranu nemá peniaze. „Niektoré miesta sú ako tak stabilizované, ale ako celok Drugetovská kúria určite vyžaduje čo najrýchlejší zásah,“ hovorí starosta Čachtíc Michal Balala.
Obec prišla o dva milióny na rekonštrukciu z eurofondov
V minulosti mali s kúriou veľké plány, mala slúžiť pre rozšírenie Čachtického hradného múzea, galérie a reprezentačných priestorov obce.
Dôvodov, pre ktorý sa to neuskutočnilo, je podľa starostu Čachtíc viac.
„Boli nám vytknuté pomerne vysoké neoprávnené náklady, ktoré by znášala obec. Projekt bol tiež len v štádiu rozpracovanosti, nebol finálny, a to bolo veľmi rizikové. Najvážnejší bol ale časový dôvod – od verejného obstarávania po samotnú realizáciu bol veľmi krátky čas, nestihlo by sa to urobiť,“ vysvetlil Balala.
Zmluvu preto obec napriek predbežnému súhlasu nepodpísala, prišla tak o viac ako dva milióny eur.
Začnú strechou
Teraz chce kaštieľ zachrániť postupnými krokmi, najnovšie podala žiadosť na ministerstvo kultúry o peniaze na rekonštrukciu strechy.
„Rozdelili sme to na päť častí a zažiadali sme o jednu pätinu peňazí, ktoré by sme potrebovali. Pamiatkari s tým ale neboli spokojní, dali podmienku, aby sme začali rekonštrukciu od tej najhodnotnejšej časti, ktorá ale vychádza na dve pätiny tej sumy,“ dodal starosta. Celková suma na novú strechu sa pohybuje okolo dvestotisíc eur.
Bývanie v kúrii?
Ďalšia budúcnosť objektu je podľa neho otázkou širokej diskusie obyvateľov, poslancov.
„Časť objektu je možné využiť na ubytovanie, teda prestavbu na obývacie priestory formou dlhodobého nájmu,“ dodal Balala s tým, že opravu strechy by chcela obec dokončiť v horizonte do piatich rokov. Pre účely plánovanej obnovy obec v roku 2015 zažiadala o dotáciu z ministerstva kultúry.
Pamiatkari súhlasia
So zámerom obce využiť rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky na nájomné byty krajský pamiatkový úrad súhlasí.
Za veľmi dlhú ale považuje päťročnú lehotu na statické zabezpečenie. Sanácia objektu je podľa pamiatkarov už neodkladná.
„Vzhľadom na havarijný stav objektu je päť rokov nedostatočných. V rozhodnutí k zámeru sme po dohode s vlastníkom objektu určili vykonať statické zabezpečenie objektu maximálne v dvoch etapách v priebehu dvoch rokov 2016 a 2017,” povedal Jozef Múdry z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.
K rapídnemu zhoršeniu stavu budovy prišlo podľa pamiatkarov po jeho zoštátnení, keď v objekte bývali sociálne slabší obyvatelia.
„Súčasný havarijný stav objektu spôsobilo dlhoročné zanedbanie údržby zo strany vlastníka, statické poruchy a dezolátny stav strešnej krytiny. Nefunkčná strecha negatívne vplýva na krov aj na celý objekt,“ uviedol Múdry.
Chodí sem veľa turistov
Národnú kultúrnu pamiatku vidí počas roka množstvo turistov, obec ju dokonca na svojej internetovej stránke odporúča turistom navštíviť.
„Veľa zvedavcov príde, ale aj vandalov. Tí sú tu na dennom poriadku. Čo zvládnem, vyriešim, ale párkrát som už musel volať aj políciu. Tu sa rozoberá všetko, čo sa ľuďom hodí. Je to smutné, že to takto dopadlo. Ak by som tu nebol, už by tu nezostalo nič,“ hovorí bezdomovec Ján, ktorý sa o kúriu stará. Jej budúcnosť ale nevidí ružovo.
„Je to nereálne, toho sa už nikto nechytí. To len do radlice a k Váhu,“ dodal skepticky.






