TRENČÍN. Mesto koncom januára zverejnilo návrh nového cestovného poriadku autobusových liniek. Okrem časových zmien sa menia aj trasy autobusov, čo mnohých ľudí zaskočilo.
„Dcéra chodí z Opatovej do Trenčína do školy. Spolu s ostatnými deťmi z Opatovej vystupovali na Hasičskej ulici. Pôjde len na stanicu, čo nám cestovanie veľmi skomplikuje,“ hovorí Lucia z Opatovej. Podľa nej sa zhorší aj dochádzanie do nemocnice alebo na úrady v meste. Prvé reakcie od ľudí už zaznamenali aj na mestskom úrade. Hovorkyňa Trenčína Erika Ságová zdôrazňuje, že zatiaľ ide len o návrh, ktorý je až do 7. marca k dispozícii na pripomienkovanie.
Chystajú verejné prerokovanie
Ľudia si nový grafikon môžu pozrieť na internetovej stránke mesta, alebo aj v átriu Centra rozvoja mesta na Farskej ulici. Mesto tiež pripravilo verejné prerokovanie návrhu, ktoré bude 18. februára popoludní v kine Hviezda.
„Svoje návrhy môžu v písomnej podobe posielať na email alebo adresu útvaru dopravy na Mierovom námestí,“ povedala Ságová. Mesto zašle opodstatnené návrhy spracovateľovi na zapracovanie do návrhu.
Zmeny sú nevyhnutné
Nový grafikon mestskej hromadnej dopravy je podľa hovorkyne mesta nevyhnutný.
„Dôvodom sú zmeny v sieti pozemných komunikácií, ktoré priniesli v posledných rokoch viaceré veľké stavby v našom meste – nový most a najmä modernizácia železničnej trate.
Tieto dopravné zmeny ovplyvňujú aj trasovania autobusových liniek,“ dodala Ságová s tým, že dopyt po zmenách prišiel aj zo strany cestujúcich a zamestnávateľov.
Množstvo nezmyselných doplnkov
Podľa jedného z autorov návrhu nového grafikonu Milana Skývu zo spoločnosti Dic Bratislava, bol pôvodný cestovný poriadok poznamenaný mnohými doplnkami, ktoré vznikali nezávisle od sebe a v rôznom čase.
„Niektoré zmeny už nebolo možné identifikovať, z akého dôvodu vznikali. Výsledkom je veľký počet liniek, ktoré nie sú hierarchicky usporiadané,“ vysvetlil.
Analýza ukázala prehustenie
Na základe presných údajov z palubných počítačov autobusov vypracovali analýzu stavu mestskej hromadnej dopravy. Medzi najväčšie anomálie autobusovej dopravy v Trenčíne podľa neho patria veľké rozdiely v početnosti spojov. „Linky obsluhovali rovnaké trasy s rôznym časovým rozložením, čo znamená, že v podstate vykrývali nedostatočnú obsluhu jednej linky inou linkou.“
Analýza tiež preukázala veľké prehustenie obsluhy najvýznamnejších úsekov, čo podľa neho podstatne znižuje orientáciu cestujúcich na takejto zastávke, chýbala aj rovnomernosť rozloženia intervalov, čo je hlavným princípom mestskej verejnej dopravy.
Nosné, doplnkové a školské linky
V návrhu uplatnili hierarchiu obsluhy podľa najžiadanejších ciest. „Najväčšie zdroje a ciele ciest cestujúcich, ako je sídlisko Juh, centrum, sídlisko Sihoť, Kubrá a Zlatovská, sme prepojili nosnými linkami s hustým intervalom, podľa možností s priamou obsluhou, bez zachádzok,“ hovorí Skýva.
Nosné linky dostali číslovanie 1 až 9, aby aj označenie zvýraznilo ich význam.
„Druhá skupina sú doplnkové linky. Tie dopĺňajú sieť obsluhy nosných liniek a v podstatnej miere zabezpečujú obsluhu okrajových zón mesta.“
Doplnkové linky majú čísla 11 až 19.
Pre doplnkové linky bola navrhnutá aspoň jedna konečná v lokalite staronového terminálu – autobusová a vlaková stanica, kde by mal byť predpoklad výhodnej kombinácie s ostatnými linkami.
Do systému zaviedli aj školské linky, ktoré by mali zabezpečovať návoz do školy a zvoz zo školy.
Ich trasy by mali viesť okolo významných obytných zón a škôl v meste. Ich číslovanie bolo predbežne stanovené číslami 21 až 23.
Návrh upravia podľa pripomienok
Rozloženie intervalov navrhli podľa najvyšších dopytov cestujúcich podľa skutočných nástupov v súčasnom systéme, ktorý získali z palubných počítačov autobusov.
Kľúčová obsluha je v rannej špičkovej dobe v hodinách od šiestej do ôsmej, a v popoludňajšej špičkovej dobe od 14. do 16. hodiny.
Predložený návrh považuje aj Milan Skýva stále za predbežný. Upravia ho po sérií prerokovaní a po vyhodnotení dodaných pripomienok.
Podľa skúseností z iných miest pri zmenách siete mestskej hromadnej dopravy býva potrebné prechodné obdobie v rozsahu približne tri mesiace, v ktorom sa upravujú detaily vzájomných prepojení a prestupov v cestovných poriadkov jednotlivých liniek.
„Zhrnutie je také, že naša práca bude pokračovať vyhodnotením pripomienok a následnou úpravou a doplnením spracovaného návrhu,“ dodal Skýva.