TRENČÍN. Poslanci trenčianskeho mestského zastupiteľstva schválili zámer odkúpiť 48 nájomných bytov v bývalej administratívnej budove Ozety. Mesto by tak po dlhých rokoch mohlo konečne ponúknuť nájomné bývanie pre mladé rodiny a sociálne slabších obyvateľov.
Stavebné práce v areáli Ozety sa už začali, dokončiť by ich mali najneskôr v roku 2018. Byty stavia nitrianska spoločnosť Solum, ktorá je v súčasnosti vlastníkom objektu aj pozemkov.
Nadstavia tri podlažia
Polyfunkčný dom, ktorý vznikne rekonštrukciou pôvodnej štvorpodlažnej administratívnej budovy, bude mať sedem podlaží vrátane suterénu. Na prízemí by podľa plánov investora mala byť kaviareň.
Z celkovo 78 bytov, ktoré tu vzniknú, chce mesto Trenčín odkúpiť 26 jednoizbových a 22 dvojizbových bytov.
Financovať ich plánuje prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania a dotáciou z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

Mesto byty odkúpi, len ak dostane peniaze z fondu
Podľa trenčianskeho viceprimátora Jána Forgáča je projekt nastavený veľmi dobre, a ak sa vydarí, mesto nebude stáť takmer žiadne peniaze.
„Investor a súčasný vlastník pristúpil na to, že v prípade, ak mesto nezíska prostriedky z fondu rozvoja bývania, tak nie je viazané tieto byty odkupovať,“ povedal Forgáč.
Žiadosť o úver a dotáciu mali podať do konca januára.
„Ak by sme tento rok neboli úspešní, tak zmluvný vzťah viaže investora čakať aj do budúceho roka. To znamená, že máme možnosť požiadať o podporu dvakrát,“ dodal Forgáč.

Dokončia ich najskôr o rok
Celkovo ide o viac ako 2,3 milióna eur, byty by mali byť k dispozícii najneskôr 15. marca 2017, v prípade získania peňazí z fondu na budúci rok byty dokončia do polovice roku 2018.
O tom, kto má na nájomné bývanie nárok, rozhodne zákon. Ten presne definuje podmienky, ktoré musia nájomcovia spĺňať.
Zo zákona je presne zadefinovaný okruh, čo musia nájomcovia spĺňať. V súčasnosti mesto disponuje ohľadom jednoizbových bytov 76 takýmito oprávnenými nájomcami a v prípade dvojizbových bytov je 48 oprávnených nájomcov.
Zatiaľ posledných 61 nájomných bytov v meste pochádza ešte z roku 2004.
Sociálny neznamená problémový
Predseda finančnej a majetkovej komisie na zastupiteľstve Peter Hošták si myslí, že by to nemali byť len sociálne byty, ale aj nájomné byty štandardného charakteru, aby vznikol projekt, ktorý je zmiešaný.
„To umožňuje sociálnu inklúziu, aby nám tu nevznikali bytovky, kde budú iba sociálne byty. Aj keď si myslím, že na Slovensku pojem sociálne slabší neznamená vždy problémový. Je tu veľa ľudí, ktorí sú sociálne odkázaní, ale pritom sú to plnohodnotní členovia spoločnosti,“ povedal Hošták.
Developeri sú opatrní
Mesto bude podľa neho hľadať možnosti na ďalšie podobné projekty, hoci to nie je jednoduché.
„Mnohí developeri alebo potenciálni partneri, keď sa dozvedia podmienky, dávajú ruky preč, pretože cenový strop alebo štandardy, ktoré tam musia dodržať, nie je také jednoduché zvládnuť,“ dodal Hošták.

V iných mestách to funguje
Podobný projekt ako v Trenčíne nedávno úspešne dokončili v Prievidzi. Záujem o nájomné byty je tu veľký.
„Tento spôsob sa nám osvedčil. Súkromný investor bytovku vybuduje a následne podľa zmluvy, keď sa mestu podarí splniť všetky podmienky na získanie dotácie, tak je bytovka prevedená do majetku mesta,“ povedal Alojz Vlčko z komunikačného oddelenia mesta Prievidza.
Vybudovali tak už 72 bytov, posledných 24 odovzdali do užívania minulý týždeň.
V Novom Meste nad Váhom stavajú nájomné byty už niekoľko rokov, v súčasnosti ich majú už 760.
„Do konca tohto roku by sme mali mať postavených ďalších 65 bytov. Pokračujeme na Bzinskej ulici v bývalých kasárňach, kde sme v predošlom roku postavili 92 bytov. Prerábame tu kasárenské budovy,“ uviedla viceprimátorka Kvetoslava Hejbalová.
Napriek vysokému počtu tu dopyt stále prevyšuje ponuku, momentálne evidujú viac ako 300 záujemcov o nájomné bývanie.

ANKETA: NÁJOMNÉ BYTY? ÁNO!
Ingrida Černá: „Som slobodná matka, mám tri deti a v Trenčíne žijem už 13 rokov v rôznych prenájmoch. Keď som si dala na mestský úrad žiadosť o nájomný byt, odmietli ma. Ak chcem ísť do prenájmu a vidia, že mám deti, nikto nechce prenajať byt, lebo si myslí, že nebudem platiť. Vždy som platila minimálne 400 eur, môj príjem z rodičovskej dovolenky aj s výživným je 350 eur.“
Martin Bolo: „Nájomné byty sú určite potrebné. Ja to zatiaľ akútne neriešim, v súčasnosti študujem na vysokej škole a bývam zatiaľ u rodičov.Ak nebudú nájomné byty, tak ľahko sa neosamostatníme. Chýba to nielen v Trenčíne, v celom okrese.Určite by to privítali mnohí moji vrstovníci alebo aj mladé rodiny s deťmi.“
Lucia Kvočková: „Určite by som takúto možnosť uvítala. Je málo takýchto bytov a veľa rodín, čo ich potrebujú. Sú to malé byty, ale mnohým by to veľmi pomohlo. Ak je to matka s dieťaťom, určite jej stačí aj jednoizbový byt, ale keď už sú tam napríklad traja, tak by bol dobrý väčší. Ja bývam s manželom a tromi deťmi v dvojizbovom byte a pomestili sme sa, dá sa to.“