TRENČÍN. Namiesto množstva nádob na smeti majú niektorí Trenčania pred bytovkami novinku. V decembri v dvoch lokalitách dokončili skúšobný projekt polopodzemných kontajnerov.
Postavili ich na sídlisku Pred poľom a na Žilinskej ulici. Kontajnery sú v porovnaní s klasickými nádobami niekoľkonásobne väčšie, jeden dokáže nahradiť takmer päť klasických nádob.
„Je to pilotný projekt, ktorý chceme otestovať v praxi – ako sa to bude občanom páčiť, aké budú ich reakcie, ako to bude fungovať,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.
Mesto chce zlepšiť podmienky pre nakladanie s odpadom a tiež upraviť estetický vzhľad stanovíšť a ušetriť priestor.

Riešia aj ďalšie lokality
Ak sa projekt osvedčí, mesto plánuje vybudovať aj ďalšie stojiská. „Je to v štádiu riešenia,“ dodala Ságová.
„Ich výhoda je okrem veľkosti, ušetrenému priestoru a peňazí aj estetické hľadisko, v lete sa odpad neprehrieva a nezapácha,“ hovorí poslanec mestskej časti Sever Miloš Mičega. Znížiť by sa tiež mala frekvencia vývozu.
Keďže objemovo pribudli väčšie nádoby, sklo sa bude vyvážať raz za dva mesiace namiesto raz za 28 dní, plasty raz za 14 dní namiesto raz za týždeň, papier takisto a komunálny odpad sa bude vyvážať raz za týždeň miesto dva krát do týždňa.
Pozor na parkovanie
S prácami začali ešte v polovici decembra, trvali približne desať dní. Stanovištia vybudovala spoločnosť Marius Pedersen, náklady na ne predstavovali 13-tisíc eur, pričom kontajnery stáli 10-tisíc eur a stavebné práce na jedno stanovište boli tritisíc eur.
Kontajnery vyžadujú samostatný typ vozidla, ktorý ale Marius Pedersen má.
Auto musí prísť priamo ku kontajnerom a hydraulickou rukou dvihne kontajner, dno nádoby sa otvorí a vysype obsah. „Tu je ešte dôležité, aby šoféri rešpektovali zákaz parkovania pri kontajneroch v čase vývozu, inak zostanú kontajnery nevyvezené,“ hovorí Mičega.
Rozhodnú peniaze
Lokality vybralo mesto blízko seba aj z dôvodu šetrenia nákladov na odvoz, aby auto nemuselo jazdiť zbytočne po meste.
Je možné, že podobné kontajnery postavia aj v iných častiach mesta.
„V decembri sme mali rokovanie s investorom, ktorý by vedel zabezpečiť rozšírenie kontajnerov po celom meste. Ak by sa podarilo získať peniaze prostredníctvom fondov, Trenčín by bol jedným z prvých miest na Slovensku, ktorý by mal kompletne pokryté mesto podzemnými kontajnermi,“ dodal Mičega.

Čistota a poriadok
Ľudia si nové polopodzemné kontajnery pochvaľujú. Menšie nádoby často kapacitne nestačili, a ľudia tak odpad nechávali vonku pri kontajneroch. K odpadkom sa tak ľahko dostali hlodavce, ale aj bezdomovci, ktorí sa už do nových smetiakov nedostanú.
„Predtým tu bolo doslova smetisko, teraz je tu čisto. Ľudia hádzali smeti všelijako, najmä po Vianociach tu bývali všade smeti. Je to dobré, mali by to dať všade,“ zhodnotila prvé týždne Eva Bajzová. Súhlasila aj Veronika Kopecká. „Dobré, v pohode. Nie sú tu už ani myši a potkany.“
Odborník vidí aj riziká
Špecialista na odpadové hospodárstvo Marek Kurinec napriek viacerým výhodám polopodzemných kontajnerov upozorňuje aj na riziká. Tie súvisia s tým, že viacero klasických kontajnerov, ktoré boli v blízkosti obytných domov, nahradilo centrálne miesto, ktoré je umiestnené ďalej od domu. Ľudia tak musia prejsť viac metrov ku kontajneru.
„Predlžuje sa donášková vzdialenosť, ktorá je optimálne 50 metrov. Môže tak dochádzať k pomerne nežiaducej veci, že sa stráca ochota občanov triediť zložky a ekonomický efekt môže byť nepriaznivo vyvážený zhoršením environmentálneho efektu. K takejto zmene preto treba pristupovať citlivo“ upozornil Kurinec.