TRENČÍN. Miestny odbor Matice Slovenskej uzavrel Rok Ľudovíta Štúra pietnym stretnutím na evanjelickom cintoríne pri obnovených pomníkoch Štúrovho najmladšieho brata Janka Štúra a jeho syna Karola Emila. Stretnutie sa konalo symbolicky 12. januára, v deň úmrtia Ľudovíta Štúra.
Okrem zástupcov rôznych inštitúcii aj matičiarov sa ho zúčastnila tiež široká verejnosť.
Opravu hrobov inicioval miestny odbor Matice
Podnet na opravu pomníkov prišiel z miestneho odboru Matice Slovenskej.
„Začiatkom roka sme boli dať kvety na hrob matky Ľudovíta Štúra Anny Štúrovej, rodenej Michalcovej. Keď som videla, v akom hroznom stave sú hroby rodiny Štúrovcov, sľúbila som si, že ich musíme opraviť,“ hovorí predsedníčka odboru Jana Poláková.
Doplnené údaje o Kornélii
Vďaka sponzorom z rôznych oblastí sa im počas roka podarilo obnoviť schátraný hrob Anny Štúrovej a neskôr tiež čiastočne opraviť náhrobný kameň Jána a Karola, na ktorom okrem ďalšieho poškodenia chýbali tiež údaje o manželke Karola Štúra, Kornélii.
Tie sa podarilo doplniť na nový pamätník. „Predseda klubu trenčianskych historikov Milan Šišmiš a jeho syn Milan Šišmiš mladší zistili chýbajúce údaje. Vďaka tomu sme ich mohli umiestniť na novú pamätnú tabuľu,“ hovorí Poláková.
Hroby budú potrebovať ďalšiu opravu
Hroby by však podľa nej potrebovali ešte ďalšiu opravu. „Podľa posudku by bolo náhrobné kamene potrebné podoprieť, vhodné by bolo tiež vybudovať niečo ako prístrešok, aby boli hroby viac chránené pred dažďom a podobne,“ vysvetľuje Poláková.
Napriek tomu je veľmi rada z toho, čo sa doteraz podarilo. „Z rekonštrukcie, ale aj stretnutia mám veľmi dobrý pocit. Potvrdilo sa, že je veľmi veľa dobrých ľudí, ktorí sú ochotní podporiť aj veci takéhoto druhu,“ povedala.
Pohrebníctvo Dvonč, ktoré má na starosti správu evanjelického cintorína, podľa jej slov komunikovalo s mestom a v budúcom roku plánujú ďalšiu úpravu hrobov.
Samotné stretnutie otvorila Poláková básňou Modlitba od Ľudovíta Štúra.
Životy Jána a Karola Štúra priblížila pracovníčka oddelenia regionálnej literatúry vo Verejnej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne Eva Struhárová.
Na stretnutí odzneli tiež hymnické piesne v podaní trenčianskeho zboru Zvon.
Podujatie uzavrel požehnaním a spoločnou modlitbou farár Ján Bunčák.
JÁN ŠTÚR
Najmladší brat Ľudovíta Štúra bol významným národným a kultúrnym dejateľom a publicistom. Narodil sa 27. septembra 1827 v Uhrovci, jeho život bol však najviac spojený s Trenčínom. Bratovi Ľudovítovi pomáhal pri redigovaní Slovenských národných novín. Zomrel 23. septembra 1905 vo veku 78 rokov v Malých Bierovciach. V rodinnom hrobe na evanjelickom cintoríne je pochovaný so svojou manželkou, Amáliou, rod. Draškóciovou.
zdroj: E. STRUHÁROVÁ
KAROL EMIL ŠTÚR
Syn Jána Štúra bol verejný činiteľ a národný buditeľ. Narodil sa 12. novembra 1867 v Trenčíne. Po vzore otca sa rozhodol pre advokátsku dráhu. Právo študoval v Győ-ri a v Budapešti. Na rozdiel od starších bratov sa z Maďarska vrátil do Trenčína, kde pôsobil ako verejný notár. Založil Trenčianske noviny a podieľal sa aj na založení trenčianskeho gymnázia. Ako 58-ročný zomrel 15. februára 1925. Jeho manželka Kornélia zomrela v roku 1949.
zdroj: E. STRUHÁROVÁ