VEĽKÁ JAVORINA. Jazdci na lyžiach i snowboardoch a nad hlavami lietajúci „draci“ na vyše dvadsať metrov dlhých popruhoch ťahajúci rozbiehajúcich sa lyžiarov. Nadšenci zimného outdoorového športu, ktorý na Slovensko dorazil z amerického kontinentu pred niekoľkými rokmi, čoraz častejšie smerujú na hrebeň Veľkej Javoriny.
Ten im ponúka na zvýšenie adrenalínu ideálne podmienky – nie príliš strmý svah v blízkosti známeho vysielača a potrebný silný vietor s dobrým smerom.
Jazdiť chodia Česi i Slováci
Ťažný padák „drak“ dostane okamžite do pohybu na zasneženej pláni jazdca, ktorý sa vďaka vhodným poryvom vetra častokrát dostane aj niekoľko metrov nad zemský povrch. A ak nevystúpi do výšin aj preháňanie sa po zasnežených plochách je pre neho veľkým zážitkom.
Začiatky však nebývajú ľahké, kombinácia lyže a padák dá zabrať nielen začiatočníkom.
„Pre tento nový šport netreba strmé svahy. Stačia aj mierne terény, zasnežené polia a plochy alebo zamrznuté jazerá. Na rovnom teréne býva vietor stabilnejší, aj to môže byť výhoda. V kopcoch sa vietor mení, je poryvový. Rovina je najlepšia,“ prezradil Michal z Trnavy.
Trnavčan sa na Veľkej Javorine schádza pravidelne aj s kamarátmi z Nitry a na svahoch predvádzajú často neuveriteľné kúsky. „Vyrážajú sem aj Moraváci a Česi. Ideálne je, keď sme na pláni piati – šiesti, aby sme sa dokázali bezpečne vyhnúť. Keď nás je tu viac, tak je to už dosť prehustené,“ pokračoval jazdec.

Snowkiting je najpopulárnejší v Kanade, Fínsku a Švédsku. Veľkú popularitu si získal aj vo Francúzsku a Švajčiarsku. Čoraz viac priaznivcov má aj na Slovensku.
„Ťažný drak býva väčšinou vyrobený z nylonového materiálu. Pre snowkiting bývajú draci zväčša s komorovou konštrukciou, využívajú sa aj nafukovací draci. Väčšina jazdcov používa lyže alebo snowboard, existujú ale aj špecializované snowkiteboardy. Tie majú vystuženú zadnú hranu bez vykrojenia,“ pokračoval Michal.
Popruhy-šnúry majú dĺžku približne 25 metrov, zvyčajne sa ich dĺžka nezvykne nastavovať. Zadné šnúry sú ovládacie, predné sú ťahové.
„Tento šport má pomerne veľkú popularitu už aj na Slovensku, realizuje sa však u nás predovšetkým počas letných mesiacov na vodných plochách. Ideálne veterné podmienky sú v Kráľovej. V mnohých lokalitách sa jazdí už aj v Českej republike, kde majú skvelé poveternostné podmienky,“ vysvetlil jazdec.
Bez prilby ani na krok
Nové moderné športy nepatria medzi finančne najlacnejšie. Ani snowkiting nie je výnimkou.
„Nový drak stojí vyše tisíc eur. K tomu, samozrejme, treba kvalitný športový výstroj. Začínajúci jazdci si môžu kúpiť aj staršie veci, vtedy je to finančne výhodnejšie,“ potvrdil Michal.
Snowkiting je vhodný už aj pre deti vekovo blízke základnej škole. Prvé krôčiky robili chlapci aj na Veľkej Javorine.
„S týmto športom je najlepšie začínať odmalička. Snow-kiting patrí k extrémnym športom, k neodmysliteľnej výbave preto patrí aj prilba. Bez nej ani na krok,“ dodal jazdec.

Najnebezpečnejšou formou je kite-flying, ktorý praktizujú iba najskúsenejší jazdci.
Jazdec sa dostane aj do výšky niekoľkých desiatok metrov nad zemou, pre túto odnož snowkitingu sú ideálne náročné horské masívy.
Ťažní draci sú primárne vyrobení na lietanie, preto kite-flying patrí medzi mimoriadne rizikové športy.
Motor nahradil veľký drak
Ťažný drak je pre jazdca skvelým motorom, ktorý ho poháňa na súši i vo vzduchu.
„Veľkosť draka býva až 16 metrov štvorcových, výnimočne môže byť aj väčšia. Pod vplyvom vetra vyvinie drak veľký ťah a následne jazdec zvyšuje rýchlosť na snehu a je schopný sa dostať až vysoko nad zemský povrch. Samozrejme, je to náročný šport, aj tu môže dôjsť k úrazu najmä u neskúsených začiatočníkov,“ dodal jazdec z Trnavy. Pre zvýšenie bezpečnosti má drak vybudovaný bezpečnostný systém.
Ten pri väčších problémoch umožňuje „odstrelenie“ draka, ktorý stratí svoj ťah, ale napriek tomu ostane spojený aspoň jednou šnúrou s jazdcom.
