TRENČÍN. Na Váhu stavajú ďalšiu vodnú elektráreň. Bude len šesťsto metrov od existujúcej vodnej elektrárne, neďaleko nového cestného mosta. Práce začali v polovici decembra, investor ju chce úplne dokončiť v roku 2017. Ochranári sa obávajú nepriaznivého vplyvu na vodné živočíchy.
Stavba zničí zimovisko a neresisko chránených rýb
V mieste, kde malú vodnú elektráreň stavajú, je podľa aktivistu Antona Betáka z organizácie Za živé rieky veľké zimovisko a neresisko rýb. „Stavba priečnej hate je pre rieku asi to najhoršie, čo môže byť. Rybám zabráni migrovať proti prúdu, čo je ich prirodzená vlastnosť na to, aby išli na svoje neresiská a rozmnožovali sa,“ upozorňuje Beták.
Slovensko sa navyše podľa neho zaviazalo, že do roku 2015 odstráni na riekach migračné bariéry. Na mieste, kde elektráreň vzniká, je zimovisko rýb, z ktorých je viac druhov chránených.
„Na jar je tu významné neresisko, ryby tu nachádzajú úkryt pod balvanmi, voda je okysličená, majú ideálne podmienky.“ Tie podľa Betáka elektráreň úplne zničí, pretože sa zmenia hydrologické podmienky, vznikne rovná hladina. Zlepšiť situáciu podľa neho nepomôže ani špeciálny rybovod, ktorý investor plánuje vybudovať. „Aj ten najlepší rybovod na svete prepustí maximálne tak desať – pätnásť percent rybej populácie,“ konštatuje Beták.

Z pohľadu ochranárov je elektráreň zbytočná
Pred haťou v Trenčianskych Biskupiciach sa rozdeľuje Váh do starého koryta a na derivačný kanál. Na ňom už roky fungujú tri vodné elektrárne, ich celkový výkon je 75 megawattov.
„My teraz ideme postaviť na starom koryte malú vodnú elektráreň s výkonom 975 kilowattov, to znamená, že máme už 75-krát viac postavené. Z nášho pohľadu je ďalšia malá vodná elektráreň úplne zbytočná,“ dodal Beták.
Získať povolenia trvalo investorovi roky
So zámerom postaviť na Váhu ďalšiu vodnú elektráreň prišiel investor ešte v roku 2012. Proces povoľovania trval niekoľko rokov, teraz má už všetky potrebné dokumenty.
„Proces sa predĺžil, najmä územné konanie trvalo dlho. Stavebník totiž potreboval získať výnimku zo zákona z ministerstva životného prostredia. Tú napokon dostal v roku 2013, toto rozhodnutie neskôr nadobudlo právoplatnosť. Následne bolo vydané územné rozhodnutie, potom bežalo stavebné konanie na odbore starostlivosti o životné prostredie. Po doložení všetkých náležitostí a dokladov vydal úrad stavebné povolenie,“ informovala Jana Hurajová z odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Trenčíne.

Dokončia ju o rok
Investor plánuje stavbu dokončiť už o rok.„Pripojenie energetického zariadenia do distribučnej sústavy s vykonaním funkčných skúšok zariadenia na výrobu elektriny bude v priebehu roku 2016, ukončenie celej výstavby vodného diela v roku 2017,“ informoval o postupe zástupca investora Anton Kramárik.
Umiestnenie vodnej elektrárne je podľa neho v súlade s Koncepciou využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov do roku 2030. Na obavy ochrancov v minulosti argumentoval, že už existujúca hať je prekážkou pre migráciu rýb.
„Postavením elektrárne situáciu za prijatia určitých podmienok nezhoršíme. Nová hať bude stabilizovať tú existujúcu. Aj z našej elektrárne bude voda vytekať, bude sa tu okysličovať. Tieto pohľady sme si dali vypracovať znalcom, nie amatérom,“ skonštatoval v roku 2012 Kramárik.