TRENČÍN. Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne už rok funguje unikátne vedecké pracovisko.
V hyperbarickej komore pacienti dýchajú stopercentný medicínsky kyslík pri vyššom tlaku vzduchu.
Táto metóda pomáha pri náhlych stratách sluchu, pri cievnych a mozgových príhody, ale aj ako prevencia proti amputáciám.

Pacienti si pochvaľujú, po liečbe robia pokroky
Ôsmak Jakub skončil pred troma rokmi po vážnom poškodení mozgu v nemocnici, kde bojoval o život. Podľa mamy Miroslavy Vizičkaničovej mal prognózu, že už nikdy nebude môcť samostatne fungovať. Rodičia sa s tým nezmierili.
„Verili sme, že to zvládne, začali sme bojovať a hľadať rôzne rehabilitácie a liečenia.“ Okrem iného sa rozhodli navštevovať aj hyperbarickú komoru v Trenčíne.

„Od roku 2012 sme tu boli takmer dvestokrát, výsledok je úžasný. Funguje ako normálny chlapec, chodí do školy na celé vyučovanie s minimálnou asistenciou, samostatne sa učí, dosahuje výborné známky. Naučil sa plávať, bicyklovať. Všetko sa nám vrátilo. Kto ho nepozná a nevie, čím si prešiel, by povedal, že nikdy v živote sa mu toto nestalo,“ povedala.
Hyperbarická komora v Trenčíne pomohla prekonať ťažkú chorobu aj staršiemu mužovi. Otec Kataríny Marákovej mal pred dvoma rokmi náhlu cievnu mozgovú príhodu.
„Bolo to dosť vážne, lekári nám nechceli dávať prognózy, mali sme sa ale pripraviť na všetko. Za rok a pol urobil ohromný pokrok, hyperbarická komora nám veľmi pomohla,“ povedala Maráková.

Liečba je bezplatná
Centrum hyperbarickej oxygenoterapie je spoločným výskumným pracoviskom Trenčianskej univerzity a Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Ako jediné na Slovensku je určené na vedecký výskum, denne pomáha dvom desiatkam pacientov.
„Je to unikátna terapeutická metóda, zvýši sa ňou transportná kapacita kyslíka o tridsaťpäť percent, pričom kyslík zabíja baktérie, prispieva k regenerácii buniek, podporuje tvorbu nových ciev,“ vysvetlila prodekanka Fakulty zdravotníctva Trenčianskej univerzity Zdenka Krajčovičová.
To, koľko sedení musí pacient absolvovať, podľa nej závisí od diagnózy, cievne mozgové príhody potrebujú približne dvadsať a viac.
Keďže sú výsledky používané na vedecké účely, pacienti za liečbu neplatia.
Trenčiansku hyperbarickú komoru vybudovali vďaka europrojektu za asi 3 milióny eur.